czwartek, 22 lutego, 2024

RPP robi prezent wyborczy kredytobiorcom i obniża stopy procentowe o 0,25 procent

spot_img

W środę, po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP), została ogłoszona decyzja dotycząca wysokości stóp procentowych. RPP obniżyła stopy procentowe o 0,25 procent do 5,75%. Warto przypomnieć, że Rada Polityki Pieniężnej dokonała we wrześniu kontrowersyjnej obniżki stóp aż o 0,75%. Wrześniowe obniżenie stóp procentowych w Polsce było tłumaczone spowolnieniem gospodarczym, spadającą inflacją i obawami dotyczącymi perspektyw światowej gospodarki. Na początku października sytuacja nie uległa istotnej poprawie, oprócz silnego spadku inflacji we wrześniu za sprawą sztucznie zaniżanych cen paliw. Zmienił się także kurs walutowy (złoty się gwałtownie osłabił) na korzyść konkurencyjności polskiego eksportu, ale podrażając import.

Zaostrzona walka z inflacją

Warto przypomnieć, że główne gospodarki świata nawet zaostrzają walkę z inflacją, gdy my obniżamy koszt pieniądza. Dwa tygodnie temu ECB podniósł stopy procentowe w strefie euro.

Oczywiście kredytobiorcy mogą się cieszyć z tej decyzji, ale wszyscy konsumenci (też kredytobiorcy) będą ponosić koszty utrzymującej się ciągle wysokiej inflacji.

Warto przypomnieć, że cel inflacyjny NBP to 2,5%, a głównym zadaniem Rady Polityki Pieniężnej jest dbanie o niskie i stabilne ceny. Możliwe, że po wyborach wrócimy do podwyżek stóp procentowych, gdy ceny paliw zostaną urealnione, a ceny energii odmrożone.

Źródło: RPP

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x