Nasze publikacje

Publikacje wydane przez Agro Wydawnictwo

Wydania roczne

Dokumentacja ochrony upraw i nawożenia azotem (zeszyt ewidencji) 

Rok wydania: 2024
Liczba stron: 48

Skoroszyt zawiera duże i przejrzyste tabele ułatwiające prowadzenie dokumentacji zabiegów ochrony roślin i nawożenia azotem. Dodatkowo przygotowano tabele do planowania zmianowania. Publikacja wzbogacona została o fazy rozwojowe zbóż, rzepaku, kukurydzy, ziemniaków, buraków, soi i słonecznika. Zawiera informacje dotyczące kalibracji opryskiwaczy,  najważniejsze daty i wytyczne wynikające z obowiązującej dyrektywy azotanowej oraz tabele do prowadzenia ewidencji ze stosowania środków biobójczych. Nowa wersja tzw. zeszytu ewidencji zawiera także kalendarz do prowadzenia pomiaru opadów deszczu i temperatury powietrza.

Program Ochrony Roślin RolniczychPORR 2023

Rok wydania: 2023
2024 – przełom lutego/marca
Liczba stron: 448

Flagowy produkt naszego wydawnictwa! Program posiada najświeższe zalecenia dotyczące ochrony roślin – substancje czynne oraz dawki. Zawarte informacje dotyczą wszystkich gatunków zbóż, rzepaku ozimego i jarego, ziemniaka, kukurydzy, buraków cukrowych, roślin strączkowych (groch, łubin, soja, bobik), słonecznika oraz użytków zielonych. W programie znajdują się również tabele FRAC, HRAC i IRAC. Jedyna taka publikacja na rynku!

.

Publikacje specjalne i wydania tematyczne

Okładka publikacji specjalnej SOJA i inne rośliny strączkoweSOJA i inne rośliny strączkowe – uprawa, odmiany, nawożenie, zbiór, wiedza praktyków

Rok wydania: 2022
Liczba stron: 84

Zmiany klimatu, a co za tym idzie coraz częstsze okresy suszy sprawiają, że większą uwagę powinniśmy zwrócić na glebę. Dbałość o glebę to dostarczanie materii organicznej i prawidłowy płodozmian. Doskonale wpisują się w to rośliny strączkowe. Dzięki cechom poszczególnych gatunków, a także mnogości odmian, uprawę strączkowych możemy wprowadzić do każdego gospodarstwa. Jednak by osiągnąć sukces w uprawie roślin strączkowych niezbędna jest wiedza dotycząca wymagań gatunku, agrotechniki czy agrofagów, jakie występują w uprawie strączkowych.

Słonecznik – uprawa, odmiany, nawożenie, ochrona, zbiór

Rok wydania: 2021
Liczba stron: 92

Słonecznik, przynajmniej na razie, nie jest rośliną popularną w Polsce, co za tym idzie mało jest opracowań, które pomogłyby rolnikom przygotować się do uprawy tej rośliny. Chcemy to zmienić, dlatego oddajemy w Państwa ręce Publikację Specjalną Słonecznik. Znajdują się w niej zagadnienia związane z agrotechniką, doborem odmian, nawożeniem, ochroną, jak również siewem i zbiorem. Dzięki tej publikacji dowiesz się, jakie są zalety tej rośliny, a także praktyczne porady, które pomogą w rozpoczęciu uprawy słonecznika i uzyskiwania zadawalających plonów.

Ziemniak – hodowla, agrotechnika, przechowywanie, przetwórstwoWydanie tematyczne Ziemniak

Rok wydania: 2021
Liczba stron: 140

Wydanie tematyczne Ziemniak pod red. dr hab. Katarzyny Rębarz to obszerne uzupełnienie uznanego wśród czytelników Atlasu Ziemniak. Chwasty, choroby, szkodniki i niedobory. Publikacja skupia się na praktycznych aspektach dotyczących m. in uprawy ziemniaków na wczesny zbiór, doboru odmian, ochrony, zbioru, przechowalnictwa oraz przetwórstwa. Czytelnik znajdzie tutaj również ogromną dawkę wiedzy na temat nawadniania ziemniaka oraz wykorzystania technologii rolnictwa precyzyjnego w uprawie ziemniaka.

Uprawa kukurydzy w niekorzystnych warunkach

Rok wydania: 2021
Liczba stron: 72

Susza rolnicza może występować coraz częściej, tym samym wpływając na wielkość uzyskiwanych plonów. Według Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzonego przez IUNG w Puławach co roku niedoborem wody objętych są coraz więcej gmin. Dobra wiadomość jest taka, że są sposoby by łagodzić skutki suszy. Poradnik „Uprawa kukurydzy w warunkach niekorzystnych” zawiera informacje odnośnie doboru odmian, nawożenia, ochrony roślin, agrotechniki oraz uprawy uproszczonej. Dodatkowo znajdują się tam informacje jak krok po kroku otrzymać wartościową kiszonkę w warunkach niekorzystnych. Całość uzupełniona jest o anomalie w rozwoju kukurydzy, które szczególnie w latach niekorzystnych zyskują na znaczeniu.

Poradnik suszowy – zmiany klimatyczne, alternatywy i rozwiązania

Rok wydania: 2020
Liczba stron: 80

W publikacji znajdują się zagadnienia związane z uprawą bezorkową, stosowaniem adiuwantów czy deszczowaniem upraw. Ciekawym zagadnieniem jest również rola korzenia w przeciwdziałaniu skutkom suszy. Poradnik porusza również zagadnienia związane z uprawą grochu ozimego, alternatywnymi sposobami zatrzymywania wody w glebie oraz rozwiązaniami stosowanymi na świecie.

Uprawa uproszczona w systemie rolnictwa precyzyjnego

Rok wydania: 2020
Liczba stron: 88

Pozycja dla wszystkich rolników rozważających możliwość rezygnacji z uprawy płużnej. Autorzy w obiektywny sposób przedstawiają wszystkie wady i zalety uprawy gleby bez użycia pługa. Szczegółowo charakteryzują wszystkie aspekty uprawy konserwującej (uprawy mulczowej). Z publikacji dowiesz się wszystkiego na temat systemów uprawy roli, dlaczego wprowadzono uproszczenia w uprawie, czym się różni uprawa uproszczona całopowierzchniowa od uprawy pasowej i siewu bezpośredniego. To również przegląd rynku maszynowego do uproszczonej uprawy roli. Tematyka wzbogacona została dodatkowo o zasady rolnictwa precyzyjnego i technologie stosowane w tym systemie.

Rzepak – uprawa, odmiany, nawożenie, ochrona, zbiór

Rok wydania: 2019
Liczba stron: 112

Niezbędnik każdego plantatora rzepaku. Zawiera informacje na temat odpowiedniej agrotechniki, nawożenia oraz skutecznej ochrony tej wymagającej rośliny. Ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej doboru odmian na podstawie tabel zawierających wyniki badań polowych najpopularniejszych odmian rzepaku (poziom plonowania, odporność na choroby, wyleganie, zawartość tłuszczu, wczesność itp.). Szeroko prezentuje monitoring agrofagów oraz sposoby walki z najważniejszymi szkodnikami, chorobami oraz chwastami.

Użytki zielone – gatunki, odmiany, renowacja, nawożenie, zbiór

Rok wydania: 2019
Liczba stron: 96

Publikacja zawiera najważniejsze informacje na temat trwałych i przemiennych użytków zielonych. Szeroki opis gatunków traw i roślin motylkowych wraz z polecanymi odmianami, ułatwi czytelnikowi wybór gatunków do swoich użytków. Poruszone tematy nawożenia, ochrony i renowacji uzupełniają publikację i czynią ją swoistym przewodnikiem w założeniu i pielęgnacji tego typu uprawy. Opis kosiarek, zgrabiarek, przetrząsaczy, a także innych maszyn niezbędnych podczas pracy na użytkach zielonych, pozwoli wybrać sprzęt dostosowany do potrzeb danego gospodarstwa.

Strączkowe

Rok wydania: 2018
Liczba stron: 58
NAKŁAD WYCZERPANY!

Publikacja poświęcona uprawie roślin strączkowych, opisuje nawożenie, ochronę, siew, dobór odmian, fazy rozwojowe, szkodniki, sposoby zwalczania chorób, oraz szczegółowe technologie, m.in. uproszczenia. Porusza też temat siewu i przechowywania.

Zboża – uprawa, siew, ochrona, zbiór, przechowywanie

Rok wydania: 2018
Liczba stron: 120

Kompleksowy przewodnik po uprawie czterech gatunków zbóż uprawianych w Polsce. Prezentacja odmian zbadanych przez COBORU, nawożenie, ochrona, dobór odmian, siew, uprawa oraz szczegółowe technologie m.in. uproszczenia w jednym wydaniu. Publikacja porusza również temat zbioru i przechowywania.

Kukurydza

Rok wydania: 2018
Liczba stron: 112

Niezbędnik każdego plantatora kukurydzy. Zawiera szczegółowe informacje i porady fachowców na temat agrotechniki, ochrony, nawożenia, doboru odmian i zbioru kukurydzy. Szczególną uwagę poświęcono omacnicy prosowiance – szkodliwości i możliwościom zwalczania tego agrofaga. Doradzamy jak odżywić kukurydzę w najważniejsze mikroelementy. Wiele tabel z dedykowanymi środkami ochrony roślin stosowanymi w kukurydzy ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej technologii ochrony plantacji. Wyniki badań poletkowych z uwzględnieniem plonowania odmian na ziarno i na kiszonkę umożliwia dokonanie wyboru odpowiedniej odmiany.

Atlasy

STRĄCZKOWE – identyfikacja agrofagów i niedoborów pokarmowych oraz inne wybrane czynniki

Rok wydania: 2023
Liczba stron: 224

Atlas najważniejszych chwastów, chorób i szkodników zagrażających uprawie roślin bobowatych grubonasiennych – grochu, soi, łubinów, bobiku, to bogato ilustrowany przewodnik po ponad 50 agrofagach występujących w uprawie strączkowych. Każdy agrofag jest szczegółowo opisany, z uwzględnieniem rozwoju, biologii gatunku, szkodliwości dla roślin uprawnych, a także zwalczania – w tym zgodnie z zasadami integrowanej ochrony roślin. Dla każdego z opisywanych agrofagów podane są nazwy polskie, angielskie oraz łacińskie, co ułatwia korzystanie z międzynarodowych publikacji. Szczegółowe zdjęcia w różnych fazach rozwoju pomagają z kolei na ich identyfikację.

ZBOŻA – identyfikacja agrofagow i niedoborów pokarmowych oraz innych czynników. Wydanie drugie

Rok wydania: 2022
Liczba stron: 368

Atlas Zbóż to publikacja opracowana przez ekspertów z najważniejszych ośrodków rolniczych w kraju. Identyfikacja agrofagów oraz niedoborów pokarmowych jest specjalistycznym przewodnikiem, dzięki któremu zidentyfikujesz agrofagi i niedobory pokarmowe. W atlasie znajduje się  liczne fotografie, opisy: chorób, szkodników, chwastów, niedoborów pokarmowych oraz przyczyn ich powstawania. Opisy dla wszystkich rodzaju zbóż.

RZEPAK – identyfikacja agrofagów i niedoborów pokarmowych oraz innych czynników. Wydanie drugie

Rok wydania: 2020
Liczba stron: 256

W publikacji znajdują się informacje na temat chwastów, szkodników i chorób i fitoplazm, ich występowanie, opisy, szkodliwość, a także sposobach ograniczania. Opisane zostały szkodniki pojawiające się w magazynach rzepaku. W książce znajdują się opisy niedoborów pokarmowych, a także rola i znaczenie plonotwórcze makro – i mikroelementów. W Atlasie Rzepak zostały zawarte również zagadnienia związane z doborem i hodowlą odmian, niechemiczną ochroną roślin, organizmami pożytecznymi, a także czynnikami abiotycznymi mającymi wpływ na wzrost i rozwój rzepaku. Pozycja zawiera 256 stron opisów i około 300 fotografii, które pozwalają producentom rolnym na wykorzystanie wiedzy w swoich gospodarstwach.

BURAK – identyfikacja agrofagow oraz niedoborów pokarmowych

Rok wydania: 2019
Liczba stron: 264

Bogato ilustrowany Atlas Burak zawiera informacje na temat najgroźniejszych agrofagów w uprawie tego gatunku. To kompendium wiedzy na temat chwastów, chorób, szkodników oraz niedoborów pokarmowych jakie możemy spotkać w uprawie buraka. Publikacja zawiera dodatkowo zagadnienia związane z nasiennictwem i uszkodzeniami tego gatunku. Dzięki bogatej ilości informacji jakie zawiera Atlas znajdzie on zastosowanie w każdym gospodarstwie.

KUKURYDZA – identyfikacja agrofagow i niedoborów pokarmowych oraz innych czynników

Rok wydania: 2019
Liczba stron: 408

Bogato ilustrowany atlas identyfikacji najważniejszych chwastów, chorób, szkodników i niedoborów występujących w uprawie kukurydzy. Zawiera opisy rozwoju, szkodliwości i zwalczania najgroźniejszych agrofagów kukurydzy. Atlas pomaga rozpoznać 25 gatunków chwastów (m. in. bylica pospolita, chwastnica jednostronna, ostrożeń polny, rdesty), 24 gatunki szkodników (m. in. omacnica prosowianka, ploniarka zbożówka, stonka kukurydziana, urazek kukurydziany), 9 chorób (m. in. głownia pyląca kukurydzy, drobna plamistość liści kukurydzy, choroba szalonych wiech) i aż 10 objawów niedoborów wynikających z nieodpowiedniego odżywienia kukurydzy w azot, fosfor, potas, cynk, magnez, siarkę, żelazo, mangan, wapń i bor.

ZIEMNIAK – identyfikacja agrofagow oraz niedoborów pokarmowych

Rok wydania: 2018
Liczba stron: 272

Ziemniak. Identyfikacja agrofagów i niedoborów pokarmowych jest pierwszym tego typu atlasem, w którym znajdziemy wszystkie chwasty, objawy chorób, objawy niedoborów pokarmowych, szkodniki oraz uszkodzenia powodowane przez inne czynniki, które występują w uprawach ziemniaków. Wyczerpujące opisy oraz wiele fotografii sprawia, że nasz Atlas znajdzie zastosowanie w każdym profesjonalnym gospodarstwie rolnym.