sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Czy rząd ponownie uruchomi dopłaty do nawozów?

spot_img

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że jeśli będzie taka potrzeba, w przyszłym roku rząd ponownie uruchomi dopłaty do nawozów. Szef rządu powiedział na konferencji prasowej, że powierzył już przygotowanie odpowiednich rozwiązań ministrowi rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi oraz ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi.

Premier o planie dotyczącym produkcji nawozów

– Nie chcę, żebyśmy proponowali rozwiązania, z których skorzysta producent zagraniczny. Dzisiaj sytuacja jest taka, że każdą złotówkę chcemy wydawać na rzecz polskich rodzin. Dlatego skonstruowanie takiego mechanizmu, czy poprzez dopłaty, bo wtedy środki idą bezpośrednio do polskiego rolnika, czy przez inne mechanizmy zakupowe i kompensacyjne, jest zadaniem dosyć skomplikowanym i dlatego dałem panom wicepremierom jeszcze czas – dodał szef rządu.

„Rekordowe ceny gazu powodują, że cena tony nawozów wynosiłaby obecnie 6-7 tys. zł, to abstrakcyjny poziom cenowy. Wcześniej, kiedy nawozy też już były drogie, podjęliśmy decyzję o dopłatach do nawozów i wykonaliśmy tę decyzję” – powiedział.

Co z nawozami w Polsce?

Morawiecki na konferencji prasowej przypomniał, że kilka dni temu zlecił wicepremierom: ministrowi rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi i aktywów państwowych Jackowi Sasinowi wypracowanie rozwiązań. Jak wyjaśnił, we wtorek Kowalczyk i Sasin zaprezentowali pewne propozycje. „Jeszcze ostatecznych decyzji, co do kierunków tych rozwiązań nie przedstawili. Sądzę, że w najbliższych dniach będzie to możliwe” – zaznaczył Morawiecki.

Jak zaznaczył, rząd nie chce proponować rozwiązań, z których skorzysta przedsiębiorca zagraniczny. – Sytuacja jest tak trudna, że każdą złotówkę chcemy wydawać na rzecz polskich przedsiębiorców. Dlatego skonstruowanie mechanizmu jest zadaniem dość skomplikowanym i dałem wicepremierom chwilę, by się jeszcze nad tym zastanowić – dodał.

W ubiegłym tygodniu ze względu na wysokie ceny gazy produkcję nawozów azotowych wstrzymały zakłady należące do Grupy Azoty oraz Anwil należący do PKN Orlen. W poniedziałek Orlen ogłosił, że Anwil wznawia produkcję nawozów.

Źródło: bankier.pl

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Spytek
Spytek
1 rok temu

Można skonstrowac w ten sposób jak realizacja świadczeń w NFZ. Jako świadczeniodawcy składy nawozów. Zrobić konkurs żeby tylko nawozy polskich produkcji mogły wygrać. Dopłaty do max 15 ha na gospodarstwo. Większe sobie bez dopłat radzą

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x