sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

W tym roku pogoda sprzyja kanadyjskim uprawom pszenicy i rzepaku

spot_img

Urząd Statystyczny Kanady (StatCan) opublikował w poniedziałek (29.08.2022) swoje prognozy tegorocznej produkcji rolniczej. W tym roku pogoda sprzyja uprawom, stąd szacunki zbiorów są bardzo dobre po katastrofalnym ze względu na suszę 2021 roku.

StatCan oczekuje, że produkcja pszenicy wzrośnie w tym roku ze względu na większą powierzchnię zbiorów i dużo lepsze plony.  W skali kraju produkcja pszenicy wzrośnie o 55,1% rok do roku do 34,6 mln ton w 2022 r., głównie dzięki wyższym oczekiwanym plonom, które mają wzrosnąć o 41,6% do 51,1 buszli na akr. Oczekuje się, że obszar zbiorów wzrośnie o 9,4% do 24,9 mln akrów.

Wzrost oczekiwanej całkowitej produkcji pszenicy można w dużej mierze przypisać pszenicy jarej, której produkcja ma wzrosnąć o 57,3% do 25,6 mln ton. Wzrost ten jest wynikiem wyższych oczekiwanych plonów (+39,8% do 52,7 buszli na akr) i większej powierzchni zbiorów, która ma wzrosnąć o 12,5% do 17,8 miliona akrów.

StatCan przewiduje również wzrost plonów pszenicy durum (+101,0% do 40,6 buszli na akr), co przyczyni się do wyższej oczekiwanej produkcji pszenicy durum (+113,0% do 6,5 miliona ton).

Produkcja pszenicy w Kanadzie według USDA

Wyższe przewidywane plony zwiększą produkcję rzepaku

StatCan oczekuje, że w skali kraju produkcja rzepaku wzrośnie o 41,7% do 19,5 miliona ton w 2022 r., ponieważ warunki uprawy na preriach znacznie się poprawiły w porównaniu z 2021 r., zwiększając plony (+47,8% do 40,5 buszli na akr).

Warto wspomnieć, że prognozy StatCan dla pszenicy i rzepaku są nieco mniejsze od sierpniowych szacunków USDA.

Andrzej Bąk – eWGT
Źródło: StatCan

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x