sobota, 13 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Wojciechowski: Jest zgoda KE na dopłaty do nawozów!

spot_img

Długo wyczekiwana decyzja Komisji Europejskiej dotycząca dopłat do nawozów w końcu została ogłoszona. Poinformował o tym komisarz do spraw rolnictwa, Janusz Wojciechowski na swoim portalu społecznościowym.

Rolnicy mogą już ubiegać się o wsparcie

Tylko na tą informację czekali rolnicy w ostatnim czasie. Teoretycznie rząd poinformował, że uruchomi dopłaty do nawozów jednak musi poczekać z wypłatami na decyzję KE. 

„Cieszę się, że udało mi się przeforsować w UE pakiet pomocy dla rolników: 1) uruchomienie rezerwy kryzysowej WPR, 2) zgodę na dopłaty do nawozów, 3) umożliwienie produkcji rolnej na obszarach nieprodukcyjnych, 4) interwencję na rynku wieprzowiny, 5) przyśpieszenie wypłaty dopłat” – napisał dziś na twitterze Janusz Wojciechowski, komisarz do spraw rolnictwa. 

KE startuje z pomocą dla rolników 

W związku z kryzysem KE zgodziła się na przekazanie ok. 135 mln euro (635 mln zł) do polskich rolników. Oprócz dopłat do nawozów komisja zdecydowała się na przyspieszenie wypłaty zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich (przelewy mają ruszyć 16 października 2022 roku ) oraz uruchomienie dopłat do prywatnego przechowalnictwa wieprzowiny. Nabór wniosków ma ruszyć dziś, 25 marca i potrwa do 29 kwietnia.  Dodatkowo w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego, unijni gospodarze będą mogli uprawiać rośliny na terenach ugorowanych co pozwoli na obsianie dodatkowo ok. 4 mln ha. 

Wysokość dopłat do nawozów

Maksymalny limit pomocy będzie wynosił: 

  1. 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych,
  2. 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w zakresie działania rolno-środowiskowo-klimatycznego.

Szczegóły dotyczące limitów, stawek, wniosków i terminów dopłat do nawozów można przeczytać TUTAJ

źródło: twitter.com/JanuszWojciechowski
Zdj:twitter/JanuszWojciechowski

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x