czwartek, 13 czerwca, 2024
spot_img

Jest decyzja o dopłatach do nawozów. Ile dostaną rolnicy?

spot_img

„Trzeba działać u źródła, trzeba działać tam, gdzie rolnicy ponoszą największe koszty, dzisiaj rolnicy ponoszą największe koszty na nawozy. Nawozy, będą tym naszym pierwszym elementem tarczy antyputinowskiej – poinformował podczas dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Dopłaty do nawozów. Ile dostaną rolnicy? 

„Głównym celem tej pierwszej części tarczy antyputinowskiej jest zapobieganie wzrostowi cen żywności” – powiedział Morawiecki i dodał, że już dziś wiadomo, że wzrost cen żywności będzie dynamiczny i wysoki.

Podczas konferencji podkreślił, że rolnicy odczuwają skutki polityki Putina, już od wielu, Wskazał przy tym, że zaproponowane rozwiązania mają częściowo pokryć straty wynikające z bardzo wysokich cen nawozów. 

 „To 500 złotych do każdego hektara, do 50 hektarów użytków rolnych, a do łąk i pastwisk to 250 złotych, również do 50 hektarów” – w takiej wysokości rolnicy majà otrzymać pomoc, przekazał premier.

Pomoc dla rolników została zaprojektowana tak, aby na podstawie faktur na zakupy nawozów, można było wypłacić rekompensatę. Będzie to rekompensata w wysokości około 1500 zł do jednej tony nawozu” podsumował wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Aby otrzymać dofinansowanie, do 16 maja 2022 r. rolnik będzie musiał złożyć wniosek do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Formularz zostanie opracowany i udostępniony przez Agencję na jej stronie internetowej.

Ważne! Pomoc na zakup nawozów będzie mogła być udzielana od momentu ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o jej zgodności ze wspólnym rynkiem.

Ile jeszcze rolnicy mają czekać na pomoc? Prace polowe rozpoczęły się już tydzień temu. Przedsiębiorcy od ponad roku są zdani sami na siebie w kwestii wysokich cen nawozów. Pomoc ze strony rządu jest spóźniona o kilkanaście miesięcy a i tak nie widać terminu jej realizacji… 

Taryfowanie gazu przedłużone do 2027 r.

Do 2027 r. Urząd Regulacji Energetyki ma regulować taryfy gazowe dla gospodarstw domowych i odbiorców wrażliwych, takich jak np. szkoły czy szpitale – poinformowała minister klimatu środowiska Anna Moskwa.

„Zdecydowaliśmy się do 2027 r. przedłużyć taryfowanie dla indywidualnych odbiorców gospodarstw domowych, ale też do tego taryfowania gazowego włączyć te wszystkie grupy, które zostały objęte ustawą gazową ze stycznia, czyli wszystkich odbiorców wrażliwych – wspólnoty, spółdzielnie mieszkaniowe, wszystkie podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, szkoły, szpitale, przedszkola – całą listę podmiotów wskazanych w już przyjętej ustawie z przedłużeniem do 2027” – powiedziała na konferencji Anna Moskwa.

Rząd przeznaczy 3 mld złotych na uniezależnienie się od Rosji

Przeznaczamy ponad 3 mld zł na dokapitalizowanie spółki Gaz-System, która buduje gazociągi – poinformował Morawiecki. 

Jako przykłady premier wymienił Gazociąg Bałtycki i gazoport w Świnoujściu, który – jak powiedział – powiększamy do ponad 8 mld metrów sześciennych rocznej zdolności do przyjmowania gazu LNG.

Premier podkreślił jak ważne jest zjednoczenie całej Europy w dążeniu do niższych cen gazu. 

 „Jeśli nie tylko my uniezależnimy się od Putina, ale też cała Europa to ceny gazu spadną. Tylko wszyscy musimy być odporni na ten szantaż po stronie Putin”– powiedział.

źródło:mrirw; Onet
Zdj: mrirw

Napisz komentarz

1 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x