środa, 28 lutego, 2024

Kto nie musi znakować jaj?

spot_img

Rolnicy – producenci jaj – mają dozwoloną prawem możliwość ubiegania się o zwolnienie z obowiązku znakowania ich, jeśli jaja dostarczane są do przemysłu spożywczego bezpośrednio z miejsca produkcji. Jednak dla uzyskania tego rodzaju uproszczenia procesu przygotowania jaj i dystrybucji, niezbędna jest specjalna decyzja administracyjna i spełnienie określonych kryteriów administracyjno-sanitarnych.

84 decyzje dla 43 podmiotów

Jak informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, w ubiegłym – 2021 roku – obowiązywały 84 decyzje administracyjne zwalniające podmioty z obowiązku znakowania jaj, wydane dla 43 podmiotów. Podmioty zwolnione z obowiązku znakowania jaj planowały i realizowały wysyłki jaj nieoznakowanych do zakładów przemysłu spożywczego zlokalizowanych na terenie: Polski, Włoch, Francji i Niemiec.

Obowiązku rolnika – producenta

Udzielenie pozwolenia na odstąpienie od znakowania jaj  następuje w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez właściwego terenowo wojewódzkiego inspektora JHARS, na wniosek zainteresowanego przedsiębiorcy.

Przedsiębiorca (rolnik), zwolniony z obowiązku znakowania jaj zobowiązany jest natomiast do prowadzenia ewidencji jaj nieoznakowanych oraz przekazywania wojewódzkiemu inspektorowi JHARS pisemnej informacji o zamiarze dostawy jaj do odbiorców w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. 
Natomiast Główny Inspektor JHARS, to organ upoważniony do przekazywania informacji udzielanych przez inne kraje UE o dostawach jaj nieoznakowanych. Np. w 2021 r. tego rodzaju informacje przekazała Francja i Finlandia.

Dodajmy, że rolnik – producent jaj, wysyłający je do zakładów przemysłu spożywczego na terenie Polski, nie ma obowiązku informowania wojewódzkiego inspektora JHARS o tego rodzaju dostawach.
Należy jednak wiedzieć, że w przypadku gdy podmiot (rolnik-producent), nie wypełnia powyższych obowiązków, wojewódzki inspektor JHARS może cofnąć decyzję zezwalającą na dostawy jaj.

Unijna obsługa dostaw

Do kompetencji Głównego Inspektora JHARS należy też: przekazywanie właściwym organom zainteresowanych państw członkowskich UE informacji o podmiotach, które uzyskały zwolnienie zgodnie z art. 11 ust. 2 lit a rozporządzenia Komisji (WE) nr 589/2008. Kolejny obowiązek Głównego Inspektora, to prowadzenie wykazu podmiotów, które uzyskały zwolnienie z obowiązku znakowania jaj.

Źródło: IJHARS
Foto: Pixabay 

spot_img
Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x