sobota, 24 lutego, 2024

Alarmująca sytuacja. Konieczne jest zwiększenie limitów pomocy de minimis

spot_img

Ogólnopolski program, mający na celu poprawę jakości gleby poprzez wapnowanie, został sparaliżowany, a przyczyną tego niekorzystnego obrotu zdarzeń jest brak środków wynikający z limitów de minimis. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wskazuje, że niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań.

Limity wyczerpują się znacznie szybciej, niż można by się było spodziewać

Obowiązujące limity pomocy de minimis wykorzystywane są przez rolników do uzyskania wsparcia ze strony państwa w różnych formach. Jednakże, ze względu na trudną sytuację w sektorze rolniczym oraz liczne formy pomocy udzielanej przez państwo, limity te wyczerpują się znacznie szybciej, niż można by się było spodziewać. Dodatkowo, skokowa inflacja przyspiesza ten proces, czyniąc obecne limity jeszcze bardziej niewystarczającymi.

W ocenie samorządu rolniczego, konieczne jest podjęcie pilnych działań w celu zwiększenia limitu pomocy de minimis zarówno na poziomie kraju, jak i dla poszczególnych gospodarstw rolnych. Stan obecny nie może być uznawany za normalne warunki rynkowe, a pomoc ze strony państwa staje się kluczowym elementem przetrwania wielu gospodarstw.

Obecna sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla rolnictwa i jego stabilności

W skierowanym do Ministra apelu, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podkreśla, że obecna sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla rolnictwa i jego stabilności. Zawieszenie programów, takich jak regeneracja środowiskowa gleb, ma długofalowe konsekwencje dla zrównoważonego rozwoju sektora.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych sugeruje również, że konieczne jest zwrócenie się do Komisji Europejskiej o zgodę na zwiększoną pomoc dla rolników. Zwiększenie limitu pomocy de minimis to nie tylko kwestia wsparcia finansowego dla gospodarstw, lecz także strategiczny ruch mający na celu utrzymanie stabilności sektora rolniczego i ochronę środowiska.

źródło: KRIR

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x