sobota, 24 lutego, 2024

Dopłaty do czystorasowych buhajów. Ile można dostać?

spot_img

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przynosi nowe możliwości poprawy genetyki oraz jakości hodowanych zwierząt. Rząd uruchomi pomoc finansową w postaci dofinansowania zakupu czystorasowych buhajów rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy.

Dopłaty do czystorasowych buhajów. Jakiej wysokości jest wsparcie?

Zgodnie z zapisami rozporządzenia, hodowcy bydła mięsnego mogą ubiegać się o dotację w wysokości 5 000 złotych na zakup buhaja, przy czym wsparcie to jest dostępne dla stad liczących od 10 do 30 sztuk krów matek. Szacuje się, że rocznie na taką inwestycję zdecyduje się około 6 000 hodowców, co przekłada się na roczny koszt w wysokości 30 mln złotych dla budżetu państwa. Pomoc będzie udzielana w formule pomocy de minimis w rolnictwie.

Ministerstwo Rolnictwa podkreśla, że sektor hodowli i chowu bydła mięsnego aktualnie cieszy się dużym potencjałem rozwojowym. Wielu rolników skoncentrowało się na produkcji mięsa, co stanowi alternatywę dla tych, którzy rezygnują z produkcji trzody chlewnej czy mleka. Dynamiczny rozwój tego sektora jest rezultatem otwierania nowych rynków zbytu, wzrostu spożycia mięsa w kraju oraz zainteresowania rolników tym kierunkiem produkcji zwierzęcej.

Program dopłat do zakupu czystorasowych buhajów ma nie tylko na celu finansowe wsparcie hodowców, ale również poprawę jakości hodowanych zwierząt. Kluczowym celem jest pozyskanie genetycznie lepszych cieląt, co przyczyni się do skrócenia okresu opasu, poprawy wydajności rzeźnej oraz podniesienia walorów kulinarnych pozyskanej wołowiny. Te działania mają istotny wpływ na opłacalność produkcji, a także stanowią odpowiedź na rosnące oczekiwania konsumentów dotyczące jakości i pochodzenia mięsa.

Zgodnie z przepisami producenci rolni:
1) którym został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
2) będący mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem;
3) którzy zakupili w roku złożenia wniosku o udzielenie pomocy lub w roku poprzedzającym rok złożenia takiego wniosku co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy, dla którego wystawiono świadectwo zootechniczne,

mogą ubiegać się o pomoc, której wysokość ustala się jako iloczyn kwoty 5000 zł i liczby zakupionych buhajów nie większej niż iloraz średniej liczby krów w gospodarstwie i liczby 30.

Jak poinformowało nas Ministerstwo, należy podkreślić, że w 2024 r. powyższa pomoc jest udzielana producentowi rolnemu, który zakupił co najmniej jednego czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy w roku złożenia wniosku o udzielenie tej pomocy tj. w 2024 r. A zatem przedmiotową pomocą nie jest objęty zakup czystorasowego buhaja rasy mięsnej w wieku powyżej 13 miesięcy w 2023r.

źródło: MRIRW

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x