poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Powodzie na Mazowszu. Dramatyczna sytuacja w obliczu narastającego poziomu wody na Bugu

spot_img

Powodzie na Mazowszu wywołane wysokim stanem rzeki Bug stwarzają poważne zagrożenie dla wielu miejscowości. Woda przekroczyła nie tylko stan ostrzegawczy, ale także alarmowy, wdzierając się na teren działek letniskowych i prywatnych posesji. Trwają intensywne działania strażaków, policji oraz innych służb ratunkowych, które starają się opanować sytuację i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się żywiołu.

Wysoki stan rzeki Bug 

Strażacy oraz policjanci już od kilku dni są zaangażowani w liczne akcje ratunkowe na Mazowszu. Główną przyczyną jest wysoki stan rzeki Bug, który powoduje wylewanie się wody na tereny zamieszkałe. Działania służb obejmują układanie wałów z worków z piaskiem oraz ewakuację mieszkańców z zagrożonych miejsc. W ostatnim czasie służby prowadziły intensywne działania, zwłaszcza podczas minionego weekendu, aby zabezpieczyć tereny i zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom.

Liczne miejscowości na Mazowszu są narażone na zalanie

W związku z dramatyczną sytuacją na rzece Bug, liczne miejscowości na Mazowszu są narażone na zalanie. Ewakuowane zostały rodziny, których domy znajdują się w strefie zagrożonej. Policja apeluje do mieszkańców o opuszczenie terenów zalewanych oraz zaleca kontakt z służbami ratunkowymi pod numerem alarmowym 112 w przypadku trudności z opuszczeniem zagrożonego obszaru.

Poważne zagrożenie powodziowe

Aktualnie brakuje prognoz, które wskazywałyby na spadek poziomu wody na rzece Bug. To utrudnia przewidywanie dalszego rozwoju sytuacji na Mazowszu. W miejscowości Młynarze, gdzie sytuacja jest szczególnie trudna, policja alarmowała mieszkańców o konieczności opuszczenia zagrożonego terenu.

W miejscowości Kuligów (powiat wołomiński) woda wtargnęła do budynków mieszkalnych, co skłoniło do działań sześć zastępów straży pożarnej. Tam i w innych dotkniętych obszarach, jak Klukowo-Morgi czy Małkini Górnej, gdzie Bug przekroczył stan alarmowy o 50 centymetrów, prowadzone są intensywne prace mające na celu ochronę mieszkańców. Budowane są wały ochronne z worków z piaskiem, a służby starają się zminimalizować skutki powodzi.

Dodatkowo, wzmożone akcje ratunkowe są realizowane w miejscowościach takich jak Kamieńczyk, Wyszków, Ossów, Słopsk, Młynarze i Brańszczyk Nakieł. Ostatnia z wymienionych miejscowości była miejscem akcji ewakuacyjnej, w trakcie której służby skutecznie uratowały rodzinę przed zagrożeniem. Strażacy ze Straży Ochotniczej Pożarnej (OSP) Brańszczyk Nakieł biorą czynny udział w działaniach ratunkowych, udając się na tereny zalane, sprawdzając na bieżąco sytuację i ewakuując potrzebujące rodziny.

Apel o ostrożność i odpowiedzialność

W związku z alarmującą sytuacją, policja oraz strażacy apelują do osób posiadających działki letniskowe na zagrożonych terenach, aby odłożyły wizyty do czasu, gdy poziom wody zmaleje. Zachęcają także do rejestracji na specjalnych stronach, aby otrzymywać powiadomienia SMS dotyczące zagrożeń. Służby przypominają o konieczności ostrożności i odpowiedzialności, zaznaczając, że przebywanie na terenach zalewanych niesie ze sobą ryzyko stresu i zagrożenia.

źródło: mazowieckie.naszemiasto.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marian
Marian
1 miesiąc temu

Podziękujcie Ekologom i Greenpeace za tą powódź

Iza
Iza
1 miesiąc temu
Reply to  Marian

trzeba było się nie budować na terenach zalewowych albo stawiac domy na karpach..

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

2
0
Would love your thoughts, please comment.x