niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

KE pod presją rolników zawiesza plany redukcji pestycydów o 50% do 2030 r.  

spot_img

Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, ogłosiła dzisiaj, podczas debaty w Europarlamencie, że Komisja Europejska (KE) wycofuje projekt zakładający ograniczenie stosowania pestycydów w rolnictwie Unii Europejskiej. Decyzja ta jest wynikiem masowych protestów rolników, które obejmują obecnie wiele państw członkowskich UE.

Projekt stał się źródłem intensywnej polaryzacji

Von der Leyen wyjaśniła, że KE pierwotnie przedstawiła projekt nowych przepisów z zamiarem zmniejszenia ryzyka związanego z używaniem chemicznych środków ochrony roślin. Jednakże, propozycja ta stała się źródłem intensywnej polaryzacji społecznej i została odrzucona przez Parlament Europejski. Dodatkowo, nie zanotowano żadnych postępów w Radzie w sprawie akceptacji tego projektu.

„Dlatego zaproponuję Kolegium (Komisji Europejskiej) wycofanie tego wniosku” – powiedziała von der Leyen. Jednakże, podkreśliła, że wycofanie się z tego projektu nie oznacza, iż KE rezygnuje z podejścia do kwestii ograniczenia stosowania środków ochrony roślin w rolnictwie.

Temat pozostaje aktualny, a szefowa KE podkreśliła potrzebę szerszego dialogu i innego podejścia w celu rozwiązania tej kwestii. Von der Leyen zapowiedziała, że Komisja Europejska planuje przedstawić nowy projekt, który będzie bardziej dojrzały i zostanie stworzony przy pełnym zaangażowaniu zainteresowanych stron.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2022 roku KE przyjęła projekt nowego rozporządzenia dotyczącego zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin, zakładający ograniczenie o 50% stosowania chemicznych pestycydów w UE do 2030 roku. 

źródło: RMF FM

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x