piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Przedłużony nabór wniosków dla rolników planujących inwestycje w nawadnianie i fotowoltaikę. Do kiedy?

spot_img

Rolnicy, którzy chcą inwestować w nawadnianie lub wykorzystywanie zielonych źródeł energii, mają jeszcze szansę na uzyskanie wsparcia finansowego w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020. Pierwotny termin naboru ustalony na 1 marca został przedłużony do 15 marca 2023 roku.

„Sokołów-Logistyka” Sp. z o.o. zainwestowała w fotowoltaikę
zdj: Archiwum AP

Jaka jest wysokość wsparcia dla inwestycji w obszarze nawadniania?

Wsparcie w obszarze nawadniania w gospodarstwie będzie przyznawane rolnikom w formie refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowanych planowanej inwestycji. Inwestycją mogą być wykonanie nowego nawodnienia, ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej lub ulepszenie instalacji nawadniającej połączone z powiększeniem nawadnianego obszaru. Wysokość pomocy wynosi 100 tys. zł, a standardowo poziom wsparcia wynosi 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku inwestycji realizowanej przez tzw. „młodego rolnika” – 60 proc.

Jaka jest wysokość wsparcia do fotowoltaiki?

Refundacja kosztów inwestycji w obszarze zielonej energii w gospodarstwie będzie przysługiwać rolnikom, którzy zdecydują się na instalację paneli fotowoltaicznych wraz z magazynem energii. Pomoc można przeznaczyć również na instalację pomp ciepła, o ile są one połączone z instalacją fotowoltaiczną. Wysokość pomocy wynosi 150 tys. zł, a poziom wsparcia to 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a dla tzw. „młodego rolnika” – 60 proc. Inwestycja musi być usytuowana na gruntach rolnych zabudowanych, a pokrycie dachu budynku nie może być wykonane z wykorzystaniem wyrobów zawierających azbest.Należy zaznaczyć, że limity wykorzystane w obszarze E (nawadnianie w gospodarstwie) i w obszarze F (fotowoltaika) nie łączą się z limitami w pozostałych obszarach finansowanych w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. 

Jakim zainteresowaniem cieszy się wsparcie?

W trwających naborach do ARiMR wpłynęło 25 wniosków na kwotę 1,9 mln zł o wsparcie na inwestycje w nawadnianie i 275 wniosków na kwotę 24,55 mln zł o pomoc na tworzenie instalacji fotowoltaicznych. 

źródło: ARIMR

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x