wtorek, 25 czerwca, 2024
spot_img

Unijna produkcja nasion oleistych powinna wzrosnąć w tym roku

spot_img

W swoim najnowszym raporcie analitycy Stratégie Grains (francuska firma analityczna) dokonali korekty w górę prognozy produkcji rzepaku w UE w nowym sezonie. Obecne oczekiwania zbiorów na sezon 2023/24 są o 100 tys. ton większe i wynoszą 19,6 mln ton (w poprzednim sezonie zebrano 19,5 mln ton).

Należy zauważyć, że większość europejskich upraw rzepaku jest obecnie w zadowalającym stanie. Natomiast w zachodnich regionach uprawy roślin oleistych w UE notuje się deficyt wilgotności gleby.

Najnowsza prognoza nieznacznie (100 tys. ton) obniża zbiory słonecznika w krajach UE, do 11,2 mln ton, co i tak będzie dużo wyższą produkcją od wyniku z poprzedniego sezonu (9 mln ton).

Prognoza produkcji soi utrzymała się na poziomie 3,2 mln ton (+0,7 mln ton w skali roku).

Źródło: APK-Inform

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x