niedziela, 14 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

GUS przeprowadzi badanie statystyczne gospodarstw. Czego będzie dotyczyło?

spot_img

Już od dziś tj. 1 czerwca br. rozpoczyna się ważne badanie ankietowe przeprowadzane przez Główny Urząd Statystyczny (GUS) dotyczące gospodarstw rolnych. Będą to integrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych, formularz R-SGR oraz Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego, formularz R-ZW-S. 

Co zamierza sprawdzać GUS?

Zintegrowane statystyki dotyczące gospodarstw rolnych mają dostarczyć informacje pozwalające na dokonanie analizy zmian w strukturze gospodarstw rolnych oraz ich wieloprzekrojowej charakterystyki.  Z kolei badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego ukierunkowane jest na uzyskanie informacji o pogłowiu świń oraz produkcji żywca wieprzowego w danym okresie sprawozdawczym oraz o kwartalnych cenach zakupu i dzierżawy ziemi rolnej. Dane z tego badania stanowią takż podstawę do określania alokacji środków z budżetu Unii Europejskiej i budżetu krajowego na wsparcie polskiego rolnictwa. 

Badanie statystyczne gospodarstw. Kogo będzie dotyczyło? 

Badanie statystyczne przeprowadzone przez GUS będzie losowe. Osoby fizyczne, których gospodarstwa rolne zostały wylosowane do ww. badań mogą przekazać dane poprzez:

Aby wziąć udział w badaniu on-line, należy zalogować się za pomocą loginu z listu Prezesa GUS oraz numeru PESEL użytkownika gospodarstwa rolnego. Link do badania biedzie dostępny na stronie internetowej 1 czerwca 2023 r.

  • rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego lub kontaktu bezpośredniego w dniach 19 czerwca – 14 sierpnia 2023 r.

Osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej mogą udzielić wymaganych informacji poprzez:

  • samodzielne wypełnienie formularza przez Internet w dniach 1 – 16 czerwca 2023 r., dostępnego na stronie badaniarolne2023.stat.gov.pl 

Aby wziąć udział w badaniu on-line, należy zalogować się za pomocą danych uwierzytelniających z Portalu Sprawozdawczego GUS. Link do badania biedzie dostępny na stronie internetowej 1 czerwca 2023 r.

  • rozmowę z ankieterem w trakcie wywiadu telefonicznego w dniach 19 czerwca – 14 sierpnia 2023 r.

Kluczowe informacje dotyczące badania

Badanie ankietowe jest obowiązkowe we wszystkich krajach Unii Europejskiej i obejmuje szeroki zakres informacji dotyczących gospodarstw rolnych. Poniżej przedstawiamy niektóre z kluczowych kategorii, które są objęte badaniem:

1. Użytkowanie gruntów

2. Sady

3. Powierzchnia zasiewów

4. Metody uprawy

5. Nawadnianie

6. Zwierzęta gospodarskie

7. Nawożenie

8. Ochrona roślin

9. Ciągniki, maszyny i urządzenia rolnicze

10. Działalność gospodarcza

11. Struktura dochodów gospodarstwa domowego z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego

12. Aktywność ekonomiczna

Nowa strona internetowa dla użytkowników badań ankietowych

W związku z badaniem ankietowym GUS stworzył nową witrynę internetową, na której dostępne są ważne informacje dla respondentów. Na stronie badania-ankietowe.stat.gov.pl można znaleźć szczegóły na temat aktualnie realizowanych przez GUS badań ankietowych, ochrony danych zbieranych podczas wywiadów oraz sposobów weryfikacji tożsamości ankieterów statystycznych zatrudnionych przez urzędy statystyczne. Nowa strona internetowa stanowi odpowiedź na najczęściej zadawane pytania przez respondentów, ułatwiając proces poszukiwania informacji na temat badań ankietowych. 

Tożsamość ankietera statystycznego można zweryfikować samodzielnie za pomocą aplikacji: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/sprawdz-tozsamosc-ankietera bądź dzwoniąc na numer infolinii: 22 279 99 99 (opłata zgodnie z taryfą operatora), czynny od 29 do 31 maja, 14 sierpnia w godz. 8:00-15:00 oraz od 1 czerwca do 11 sierpnia br. w godz. 8:00-20:00 (z wyłączeniem sobót, niedziel i świąt

źródło: GUS

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x