niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Protest przed siedzibą KOWR: Agromax walczy o przetrwanie

spot_img

31 maja, pracownicy firmy Agromax z Raciborza przeprowadzili protest przed siedzibą Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w Częstochowie. Największa wojewódzka farma bydła mlecznego na Śląsku znalazła się w poważnym zagrożeniu, a wraz z tym grozi zwolnienie około 90 pracowników.

Koniec umowy dzierżawy: KOWR odmawia Agromax przedłużenia umowy

Umowa dzierżawy gruntów rolnych, na których działa Przedsiębiorstwo Rolno-Przemysłowe Agromax, dobiega końca w czerwcu. Jednak KOWR, będący właścicielem tych terenów, odmawia przedłużenia umowy dzierżawy. Dodatkowo, Agromax nie ma możliwości zakupu użytkowanych działek, ponieważ obowiązujące przepisy pozwalają jedynie rolnikom indywidualnym na kupno gruntów zasobów KOWR.

Agromax w obliczu biurokracji

Czy to oznacza koniec dla firmy Agromax? Przewodniczący „Solidarności” w Agromaxie, Roman Nowak, nie pozostawia złudzeń: „To będzie koniec naszej firmy, która zapewnia zatrudnienie dla około 90 osób. Wśród pracowników są rodziny, w których oboje małżonkowie pracują w Agromaxie. Protest jest naszą ostatnią deską ratunku. Nasze pisma do KOWR, próby wyjaśnienia sytuacji i prośby o spotkanie zostały zignorowane. Teraz narażeni jesteśmy na zniszczenie przez biurokrację, bez żadnego merytorycznego powodu.”

Raciborska firma Agromax prowadzi największą fermę bydła mlecznego w województwie śląskim, dostarczając rocznie aż 6 milionów litrów mleka. Ponadto, zajmuje się produkcją pszenicy, rzepaku i kukurydzy. Powstała na początku lat 90. na terenie zlikwidowanego Kombinatu PGR w Raciborzu, firma musiała sprostać wielu wymaganiom, aby móc wydzierżawić państwowe grunty. Teraz jednak, pomimo sukcesów i trudności, które przetrwała, Agromax stoi w obliczu możliwej likwidacji z powodu braku wsparcia ze strony KOWR.

źródło: solidarnosc.org.pl

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
1 rok temu

Dobrze napisane

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x