poniedziałek, 22 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Światowe ceny cukru rosły w maju czwarty miesiąc z rzędu

spot_img

Rosnące obawy o to, jak rozwój zjawiska pogodowego El Niño może wpłynąć na zbiory w sezonie 2023/24, wraz z niższą niż wcześniej oczekiwano globalną podażą w 2022/23, spowodowały wzrost międzynarodowych cen cukru w maju. Pokazał to czwarty z kolei miesięczny wzrost indeksu cen tego produktu publikowany przez FAO. Wyniósł on w maju średnio 157,6 punktu, co oznacza wzrost o 5,5 proc. w stosunku do kwietnia, oznaczając czwarty z rzędu miesięczny wzrost i poziom o 31% powyżej poziomu sprzed roku.

Kontynuacja wzrostu cen cukru

Jedną z przyczyn kontynuacji wzrostu światowych cen cukru były opóźnienia w dostawach w związku z silną konkurencją o miejsce w brazylijskich portach ze strony soi i kukurydzy.

Jednocześnie pozytywne perspektywy dla upraw trzciny cukrowej w Brazylii w 2023 r., wraz z lepszymi warunkami pogodowymi sprzyjającymi postępowi zbiorów, zapobiegły większym miesięcznym wzrostom cen.

Ograniczenia miesięcznego wzrostu

Także niższe międzynarodowe ceny ropy naftowej oraz obniżka cen paliw w Brazylii dodatkowo przyczyniły się do ograniczenia miesięcznego wzrostu światowych cen cukru.

Notowania giełdowe cukru (z bankier.pl):

Źródło: FAO, bankier.pl

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x