środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Ukraińscy rolnicy przewidują 36% spadek zbiorów zbóż i roślin oleistych

spot_img

Ukraińskie Stowarzyszenie Zbożowe (UGA) wstępnie oceniło potencjalne zbiory w 2023 r. na 68 mln ton zbóż i nasion oleistych, czyli o 36% mniej niż przed wojną (106 mln ton w 2021 roku). W ubiegłym roku zbiory wyniosły 73,8 mln ton zbóż i roślin oleistych.

Zdaniem UGA, spadek wielkości przyszłych zbiorów wynika z okupacji części terytorium rolniczego, działań wojennych oraz braku funduszy i innych zasobów na pełną kampanię siewną i uprawę roślin.

Według UGA w tym roku obsianych zostanie około 19,5 mln hektarów w porównaniu do 25 mln w poprzednich latach. Ponadto przewidywane wskaźniki zależą od wyników siewu i późniejszych warunków pogodowych.

Ukraiński eksport zbóż i oleistych powinien obniżyć się o prawie 30% – r/r

W tych okolicznościach eksport z Ukrainy w nowym sezonie 2023/2024 może wynieść 43,9 mln ton. W bieżącym sezonie (który zakończy się 30 czerwca 2022 r.) eksport może osiągnąć 56,4 mln ton, jeśli ukraińskie porty będą działać.

Ukraina – produkcja kukurydzy (lewa oś w mln ton) oraz zapasy i zużycie (prawa oś w mln ton) według IGC:

Źródło: ubn.news, IGC

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x