sobota, 24 lutego, 2024

Krajowe ceny paliw są o kilkanaście procent niższe od naszych południowych sąsiadów

spot_img

Dane KE pokazują, że 30-go października krajowe ceny paliw były jednymi z najniższych w UE  i dużo niższe w stosunku do naszych sąsiadów. W Polsce, nawet po zakończeniu wakacyjnych promocji ceny na stacjach paliw mocno spadły w trakcie kampanii wyborczej, śladem przecen w hurcie. Działo się to w sytuacji rosnących cen ropy, słabego złotego i drożejących paliw w Europie.

Mimo najróżniejszych wysiłków, PIS nie osiągnął oczekiwanego wyniku wyborczego i pożegna się ze sprawowaniem władzy. Stąd Orlen zaczął mocno podnosić ceny w hurcie i w sieci swoich stacji.

Cena sprzedaży 1 litra benzyny E95 w Polsce na koniec października wynosiła 1,44 euro, podobnie jak cena oleju napędowego.

W przypadku benzyny E95, niższe ceny były na Malcie (1,34 euro), w Rumunii (1,41 euro) oraz Bułgarii (1,42 euro), natomiast w przypadku ON taniej było tylko na Malcie (1,21 euro).

Krajowe ceny mocno odbiegają w dół od naszych unijnych sąsiadów

Aby sprawdzić jak mocno nasze ceny odbiegają od tych realnych, warto zerknąć na ceny w Niemczech (zwykle wyższe od naszych) i u naszych południowych sąsiadów, które były zbliżone do cen w Polsce.

Nawet po ostatnich podwyżkach ceny krajowe bardzo mocno odbiegają od cen u naszych unijnych sąsiadów.

Porównanie z 30-go października pokazuje, że diesel był wtedy średnio droższy w Niemczech o 43 eurocentów (ok. 1,93 zł/l), a E95 o 49 eurocentów (2,20 zł/l).

Cena diesla u naszymi południowych sąsiadów była zwykle zbliżona do naszej, teraz jest ona wyższa średnio o 31 eurocentów (1,39 zł/l) na Słowacji, a w Czechach o 25 eurocentów (1,12 zł/l).

W przypadku E95 w Czechach benzyna jest droższa o 23 eurocenty/l (1,03 zł/l), a na Słowacji o 30 eurocentów (1,34 zł/l).

Kurs eur/pln z 30.10.2023 to 4,4491.

Źródło: KE

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x