czwartek, 30 listopada, 2023
spot_img

Pomoc i wsparcie dla rolników seniorów!

spot_img

W środę, 11 kwietnia 2018 roku odbyła się w resorcie rolnictwa konferencja, która otwierała pilotażowy Program „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik”. Obecny na spotkaniu, w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podsekretarz stanu Rafał Romanowski podkreślał, że jest to nowe zadanie przed Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, które jest potrzebne w istocie dobra rolników i obszarów wiejskich. Dodał również, że cały czas w Polsce podnosi się kwestia starzejącego społeczeństwa oraz że cały czas są organizowane akcje pod hasłem: ‘Zdrowy i Aktywny Senior”, ale mają one miejsce tylko na obszarach zurbanizowanych.

Cały czas pamięta się o uniwersytetach trzeciego wieku,  o pomocy i wsparciu oraz codziennej rehabilitacji zwłaszcza dla osób starszych, jednak nie zawsze pamięta się o tym dla osób z obszarów wiejskich, dlatego KRUS podejmuje obecne działania, podkreślał wiceminister.

Na czym polega nowy program?

Program „Aktywny i Zdrowy Senior Rolnik” to wspólne przedsięwzięcie Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników oraz Stowarzyszenia Polskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego. Dedykowany jest osobom starszym, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu dla rolników. Realizacja programu przewidziana jest do 2020 roku, a jego podstawowe założenia to m.in.:

  • kompleksowa opieka z elementami rehabilitacji w trybie dziennym,
  • kompleksowa rehabilitacja w trybie stacjonarnym,
  • krótkoterminowy pobyt z noclegiem dla osób starszych połączony z rehabilitacją – w ramach wsparcia opiekunów osób starszych, np. w okresie nasilonych prac w gospodarstwie rolnym.

Program powstał w odpowiedzi na potrzebę poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie organizacji i świadczenia usług opiekuńczych, rehabilitacyjnych oraz profilaktyki zdrowotnej wśród rolników. Ma to również uwzględnić ryzyko wypadków w rolnictwie, chorób i schorzeń typowych dla wieku podeszłego oraz samą specyfikę pracy rolniczej. Pokładane są również nadzieje, że nowy program przyczyni się także do poprawy systemu zabezpieczenia społecznego, głównie w zakresie opiekuńczo-zdrowotnych aspektów oferty ubezpieczeniowej dla osób starszych z obszarów wiejskich, objętych systemem rolniczego ubezpieczenia społecznego – dodał na koniec Prezes KRUS Adam Wojciech Sekściński.

Źródło: pixabay.com

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x