niedziela, 23 czerwca, 2024
spot_img

Komisarz Wojciechowski o WPR

spot_img

Do 15 września br. trwają konsultacje drugiej wersji projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej na lata 2023-2027. Przebieg prac skomentował Komisarz Europejski ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Janusz Wojciechowski. 

Dobry kierunek prac?

Komisarz Wojciechowski stwierdził, że prace nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej przebiegają prawidłowo, czy wręcz jak się wyraził: „bardzo dobrze i w dobrym kierunku dla Polski”. 

– Polska otrzymuje w ramach budżetu Unii Europejskiej, w ramach środków WPR i tej części, która jest przewidziana w Krajowym Planie Odbudowy, kwotę 34,5 miliardów euro. To jest o 4 miliardy euro więcej niż to było planowane na rolnictwo w budżecie przygotowanym w 2018 r. – wyjaśnia Komisarz Europejski Janusz Wojciechowski. – W przeliczeniu jest to 150 miliardów złotych. To są środki, jakich polskie rolnictwo nie widziało w żadnej z poprzednich perspektyw finansowych! To jest ponad 10 tysięcy złotych na każdy statystyczny polski hektar ziemi rolnej i ponad 100 tysięcy złotych na każde statystyczne polskie gospodarstwo rolne!

Wsparcie dla przetwórstwa

W powyższym kontekście Komisarz Wojciechowski wyraził zadowolenie także z tego powodu, że również w Krajowym Planie Odbudowy po COVID-19 ujęto istotną część tych funduszy, czyli ponad 2 mld euro i to przede wszystkim na rozwój przetwórstwa rolnego. 

– Kluczem dla pozytywnych zmian w polskim rolnictwie, zwłaszcza zmian dobrych dla małych i średnich gospodarstw rolnych, jest odbudowa lokalnego przetwórstwa rolnego. Jeśli unijna strategia „Od pola do stołu” ma zadziałać w warunkach polskiego rolnictwa, trzeba odbudować lokalne przetwórstwo rolne – zapewnia KE Janusz Wojciechowski.

Krajowe plany do końca roku

Przypomnijmy, że na obecnym etapie państwa członkowskie Unii Europejskiej przygotowują własne Krajowe Plany Strategiczne dla WPR. A każde państwo musi do końca roku przedstawić tego rodzaju plan strategiczny łącznie z koncepcją, w jaki sposób i na jakie cele przewidywane  fundusze zostaną wykorzystane. Konsultacje polskiego dokumentu zakończą się 15 września br. 

Źródła: KE, MRiRW, profil KE Janusza Wojciechowskiego na Twitter
Foto: Pixa
bay   

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x