środa, 28 lutego, 2024

Wojciechowski: wsparcie dla rolników dotkniętych skutkami sprowadzenia ukraińskiego zboża to kwestia dni

spot_img

Kwestią dni jest przekazanie pomocy dla trzech krajów członkowskich, Polski, Rumunii i Bułgarii, które zostały dotknięte nadmiernym importem zboża z Ukrainy. – poinformował Janusz Wojciechowski, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Unii Europejskiej. Zapowiedział też, że do dyspozycji jest kwota 30 milionów euro, z możliwością zwiększenia o taką samą kwotę z budżetu krajowego.

Wojciechowski: wsparcie dla rolników dotkniętych skutkami sprowadzenia ukraińskiego zboża to kwestia dni
zdj: Archiwum AP

Polska otrzyma największą pomoc w ramach rezerwy kryzysowej

Rezerwa jest przekazywana krajom członkowskim, które decydują już jakim rolnikom na jakich warunkach ją przydzielić. Największe zaburzenia rynkowe, które wynikają z nadmiernego importu ukraińskiego zboża dotyczą Polski i jak zaznaczył komisarz Wojciechowski, to właśnie dla naszego kraju przygotowywana jest największa pomoc o wielkości 30 mln euro. Dodał, że jest to pomoc niezależna od tej którą rząd Polski już uruchomił w formie dopłat do sprzedanego zboża. Możliwe formy pomocy, które zostaną zastosowane, to na przykład dopłaty za przechowanie zboża przez określony czas, aby tę nadwyżkę zdjąć z rynku.

”Presja eksportowa z Ukrainy już nie będzie taka duża”

Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi UE wyraził nadzieję, że pomoc ta okaże się skuteczna, a sytuacja powoli wrócić do normy. Jak ocenia presja eksportowa z Ukrainy już nie będzie taka duża, ponieważ zbiory z 2023 roku będą o połowę mniejsze niż zbiory w 2021 roku co powinno stopniowo ustabilizować rynek. Wierzymy, że ta pomoc okaże się skuteczna i przyniesie oczekiwane efekty, a rynek zbożowy w Polsce i innych krajach członkowskich powróci do normalności.

źródło: twitter/PAPInformacje

spot_img

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Syrek
Syrek
11 miesięcy temu

Produkcja zbóż o połowę mniejszą w 2023 ??? Co ten Komisarzyna Wojciechowski opowiada, to wtedy chleb i mąka zwariują z cenami. I następna inflacja do góry, ludzie odsuńcie ich od władzy bo oni już zrobili bajzel wszędzie a mogą zrobić większy

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x