niedziela, 14 lipca, 2024
spot_img

Ponownie wzrosły prognozy światowej produkcji pszenicy

spot_img

W swoim najnowszym raporcie Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) poniósł o 5,1 mln ton (+2,5 mln ton w lutym) swoje szacunki światowych zbiorów pszenicy. Obecny wynik – 788,9 mln ton jest rekordowo wysoki.

Jednocześnie w porównywalnym stopniu (-4,7 mln ton – m/m) USDA obniżył poziom zapasów początkowych (końcowych dla sezonu 2021/22). Podniesiona została również konsumpcja pszenicy w tym miesiącu, do 793,2 mln ton i nadal przewyższa poziom zbiorów.

W konsekwencji ostatnich zmian prognoz podaży i popytu, zapasy końcowe pszenicy w tym sezonie szacowane są na 267,2 mln ton. Oczekiwany wynik jest o 2,1 mln ton niższy niż przed miesiącem i oznaczać będzie (jeśli prognoza się sprawdzi) 1,6% (-4,3 mln ton) spadek światowych zapasów pszenicy w skali roku.

Za marcowy wzrost prognoz światowej produkcji pszenicy odpowiadają głównie: Kazachstan (+2,4 do 16,4 mln ton), Australia (+1 do 39 mln ton) i Indie (+1 do 104 mln ton). Zbiory w Rosji pozostawiono na poziomie rekordowych 92 mln ton, chociaż według rosyjskich danych przekroczyły 100 mln ton.

Prognozowany eksport pszenicy z UE pozostawiony został na poziomie 37 mln ton (+5 mln ton r/r), a rosyjski i ukraiński na odpowiednio 43,5 mln ton i 13,5 mln ton.

Australijski eksport pszenicy skorygowany został o 0,5 mln ton w górę do 28,5  mln ton, a eksport z Kazachstanu podniesiono z 9 do 10,5 mln ton.

Źródło: USDA

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x