środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Będą unijne ceny minimalne za skup produktów rolnych? Wojciechowski przedstawił pomysł

spot_img

Wczoraj odbyło się posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa UE (Agrifish). W samym sercu dyskusji znajdowała się kwestia zapewnienia godziwych dochodów dla tych, którzy trzymają rękę na pulsie w produkcji żywności dla nas wszystkich. Co wynikło podczas spotkania. Przedstawiono obietnicę zmian, które mają wpłynąć na korzyść rolników.

Prace nad poprawą sytuacji rolników jeszcze się nie zakończyły

David Clarinval, kierujący obradami z ramienia prezydencji belgijskiej, nie krył zadowolenia z postępów, jakie zostały poczynione przez Komisję Europejską. Podkreślił, że prace nad poprawą sytuacji rolników jeszcze się nie zakończyły, ale ich koniec jest w zasięgu ręki. Zgoła innego zdania są protestujący rolnicy.

Obecny na konferencji prasowej komisarz Janusz Wojciechowski stwierdził, że przedstawiona przez Komisję Europejską 15 marca propozycja przeglądu niektórych podstawowych aktów wspólnej polityki rolnej powinna spotkać się z poparciem na wszystkich szczeblach decyzyjnych w UE i szybko wejść w życie.

Europejskie obserwatorium cen nowym pomysłem na poprawę dochodowości rolników

Ale co konkretnie proponuje się dla tych, którzy w każdej pogodzie pracują na polach? Otóż, pojawił się pomysł stworzenia europejskiego obserwatorium cen, które ma rozświetlić szare obszary dotychczasowych regulacji dotyczących praktyk handlowych. To może oznaczać przełom w relacjach między rolnikami a dużymi korporacjami przemysłu rolno-spożywczego. I nie chodzi tu o ceny minimalne. To już przeszłość. Nowa propozycja kładzie nacisk na eliminację nieuczciwych praktyk na rynku, co jest ważne dla zapewnienia sprawiedliwego wynagrodzenia dla rolników. 

Janusz Wojciechowski wyjaśnił, że celem jest zakazanie płacenia rolnikom mniej niż wynoszą koszty produkcji. Planuje się również utworzenie obserwatorium kosztów i marż na szczeblu europejskim, co pozwoli na określenie uczciwej ceny dla rolników. To rozwiązanie wymagać będzie zaangażowania firm, które skupują produkty rolne i często wykorzystują swoją pozycję na rynku na niekorzyść rolników.

źródło: European Union

Napisz komentarz

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x