środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Deszcze opóźniają zbiory soi w Ameryce Południowej i obniżają prognozy produkcji

spot_img

Jak informuje UkragroConsult aktywne zbiory soi w Ameryce Południowej zwiększają podaż na rynku światowym, ale notowania giełdowe soi wciąż kształtują się powyżej psychologicznego poziomu 12 dolarów za buszel.

Uwaga handlowców skupiona jest na Brazylii i Argentynie, gdzie zbiory soi przekroczą ubiegłoroczną produkcję o 15-18 mln ton (łącznie dla obu krajów).

Według danych AgRural na dzień 21 marca w Brazylii zebrano 69% soi (70% w zeszłym roku), a zbiory trwają obecnie w regionie Matopibi i południowym stanie Rio Grande do Sul, gdzie odnotowano dobre plony.

Sadzenie kukurydzy w Brazylii na drugi zbiór zakończono wcześniej niż w zeszłym roku, a pogoda ogólnie sprzyja rozwojowi upraw, chociaż w stanie Paraná i południowym Mato Grosso do Sul brakuje opadów.

Przedstawiciel USDA w Brazylii obniżył prognozę produkcji soi na rok 2023/24 ze 158,5 do 152,6 mln ton (155 mln ton w marcowym raporcie USDA, 162 mln ton w ubiegłym roku) ze względu na niskie plony w regionach centralnych. Jednocześnie uważa, że w sezonie 2024/25, dzięki ożywieniu produktywności, produkcja soi wzrośnie do 157,5 mln ton.

Nadmierne deszcze w Argentynie powinny ustąpić

W Argentynie w zeszłym tygodniu spadło 10 cali deszczu, opóźniając zbiory i zalewając niektóre pola. Według Izby Handlowej Rosario zebrano się 8% areału kukurydzy (średnio 15%), a zbiory soi jeszcze się nie rozpoczęły. W nadchodzących tygodniach spodziewana jest sucha i ciepła pogoda, co przyspieszy zbiory. Obecnie 70% argentyńskich upraw soi ma optymalne warunki wilgotnościowe.

Giełda Zboża w Buenos Aires (BAGE) pozostawiła prognozę zbiorów soi w Argentynie na poziomie 52,5 mln ton (50 mln ton w marcowym raporcie USDA, 25 mln ton w zeszłym roku), pomimo niedawnej fali suchej i upalnej pogody. Jednocześnie eksperci USDA obniżyli prognozę zbiorów soi w Argentynie w sezonie 2023/24 o 1 do 49,5 mln ton.

Majowe kontrakty terminowe na soję na giełdzie w Chicago wzrosły o 1,4% do 12,9 USD/buszel, czyli 444 USD/t, pod wpływem prognoz zmniejszonych zbiorów w Brazylii.

Notowania majowej serii na soję w Chicago (usd/100 buszli):

Amerykański eksport soi pozostaje w tyle za poprzednim sezonem

Eksport soi z USA w sezonie 2023/24 sięga 36,55 mln ton (z prognozy USDA na poziomie 46,8 mln ton na cały sezon), i jest o 8,4 mln ton mniej niż w tym samym czasie poprzedniego sezonu.

Inwestorzy finansowi dokonują spekulacyjnych zakupów kontraktów terminowych przed raportem o zapasach i areale (publikacja w najbliższy czwartek), mając nadzieję, że prognoza Outlook Forum dotycząca wzrostu areału upraw soi z ubiegłorocznych 83,6 mln akrów do 87,5 mln akrów nie sprawdzi się i wzrost cen będzie kontynuowany.

Źródło: UkragroConsult

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x