środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Pierwsza prognoza plonów średnich w UE i w Polsce

spot_img

Według marcowego wydania biuletynu JRC MARS dotyczącego monitorowania upraw w Europie, niekorzystne warunki pogodowe na obszarach upraw ozimych w kilku częściach Europy mają negatywny wpływ na uprawy ozime.

Oczekuje się, że na północy najbardziej dotknięte pola zostaną ponownie obsiane uprawami wiosennymi lub letnimi. Na południu skutki przekładają się głównie w zmniejszonym potencjale plonów.

Nadmierna wilgoć, w niektórych regionach połączona ze szkodami spowodowanymi przez mróz, negatywnie wpłynęła na duże obszary na północy

Od jesieni na dużych obszarach Europy Zachodniej, Północnej i Wschodniej panowały warunki nadmiernie wilgotne, co negatywnie wpływało na siew, wschody i rozwój roślin ozimych. W Europie Północnej i Wschodniej dodatkowe szkody w uprawach spowodowały silne mrozy. Stale wilgotne gleby stwarzały także trudne warunki dla rolników w zakresie dostępu do pól i pracy na nich, wpływając w ten sposób na (ponowny) siew zbóż jarych.

Utrzymująca się susza negatywnie wpłynęła na potencjał plonów w kilku południowych regionach

We wschodniej Rumunii i wschodniej Bułgarii uprawy ozime cierpią na utrzymujący się deficyt opadów, co szczególnie dotyka rzepak ozimy. Na Sycylii i w Maghrebie (Afryka Północna) panująca zimą susza doprowadziła do niskiej akumulacji biomasy w uprawach ozimych. Sytuacja jest szczególnie poważna w zachodnim Maghrebie, gdzie utrzymujące się gorące i suche warunki pogodowe doprowadziły do ​​sytuacji, w której zbiory są bezpośrednio narażone na ryzyko niepowodzenia.

Prognozy plonów w UE opierają się na trendach historycznych

Ponieważ sezon jest dopiero wczesny, prognozy plonów prezentowane w tym wydaniu Biuletynu opierają się – z kilkoma wyjątkami – na trendach historycznych.

Prognoza plonów średnich w UE-27:

Komentarz i prognozy dla Polski

Stałe opady deszczu wpływają na rozwój roślin ozimych

Zima 2023/2024 ogólnie charakteryzowała się korzystnymi temperaturami powyżej średniej, pomimo wyraźnego spadku na początku br (styczeń), z dziennymi minimalnymi temperaturami sięgającymi – 20°C w rejonie północno-wschodnim. To wydarzenie mogło doprowadzić do niewielkich szkód w uprawach.

Przede wszystkim jednak tej zimy w całym kraju wystąpiły bardzo wysokie i częste opady, zwłaszcza na wschodzie, z prawie dwukrotnie większą liczbą sumą opadów typowych dla zimy.

Uzupełniania wilgoci w glebie uznaje się za korzystne

Niektóre pola są częściowe powyżej maksymalnego nasycenia wodą, narażając uprawy na długotrwałe stresy, takie jak niedobór tlenu i składników odżywczych. Ponadto utrudnione było nawożenie upraw, prace polowe lub planowanie kampanii (ponownego) siewu. Okres od połowy lutego przyniósł pewne drobne ulgi, z mniejszą ilością opadów, ale większą liczbą dni bezchmurnych będą niezbędne do prowadzenia skutecznych działań terenowych.

Na tym wczesnym etapie sezonu szacunki plonów MARS są zgodnie z trendami historycznymi.

Prognoza plonowania dla Polski

Polska – plony średnie w 2023 roku (prognoza KE z 25-go marca 2024):

  • pszenica miękka: 5,27 t/ha; 5,38 t/ha w 2023 roku i 5,10 – średnia 5-letnia;
  • jęczmień ozimy: 4,92 t/ha; 5,07 w 2023 roku i 4,87 – średnia 5-letnia;
  • żyto: 3,59 t/ha; 3,55 t/ha w 2023 roku i 3,31 – średnia 5-letnia;
  • pszenżyto: 4,28 t/ha; 4,48 t/ha w 2023 roku i 4,23 – średnia 5-letnia;
  • rzepak i rzepik: 3,28 t/ha; 3,38 t/ha w 2023 roku i 3,19 – średnia 5-letnia.

Źródło: KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x