czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Jak zadbać o użytki zielone?

spot_img

Wiosna to czas, w którym należy odpowiednio zadbać o łąki i użytki zielone. Skuteczna ochrona i pielęgnacja nie byłaby możliwa bez odpowiednich maszyn rolniczych. Podczas wyboru sprzętu warto zwrócić uwagę na jego odpowiednie dopasowanie do konkretnych potrzeb oraz na parametry techniczne, takie jak wydajność, trwałość i ekologiczność działania.

Chwastowniki Bioflex dostępne standardowo wyposażone są w 3+4 koła kopiujące w mniejszych wersjach oraz w 5+6 w większych. Fot. Firmowe

Istotna rola użytków zielonych

Zastanawialiście się kiedyś jaką część naszego kraju zajmują użytki zielone? Stanowią one ok. 10% powierzchni użytków rolnych i bez wątpienia są jednym z cenniejszych źródeł paszy dla zwierząt gospodarskich. W dobie odczuwalnych zmian klimatycznych, a przy tym hydrologicznych, ważne jest, aby odpowiednio zadbać o łąki i użytki zielone i nie należy pozostawiać ich samych sobie.

Dzięki starannie wykonanej pielęgnacji i odpowiedniemu nawiezieniu jesteśmy w stanie zebrać więcej pokosów, a co za tym idzie – zgromadzić odpowiednią ilość paszy dla zwierząt. Na rynku istnieje wiele maszyn rolniczych, które nie są drogie i nie generują znacznych kosztów serwisowych, a przy tym idealnie sprawdzą się podczas wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych.

Użytki zielone – włókowanie to podstawa

Podczas wiosennej lustracji łąk ukazuje się obraz rozsianych po całym areale powstałych kretowin. Podczas zbierania pierwszego pokosu byłyby one dość sporą przeszkodą dla pracujących maszyn. Dlatego ważne jest, aby zlikwidować je w miarę wcześnie i oczyścić łąkę przed kolejnymi zabiegami.

Do tego zadania najlepiej sprawdzi się włóka. Jest to maszyna o nieskomplikowanej budowie, która nadaje się do wiosennej pielęgnacji użytków zielonych oraz do wyrównywania pól uprawnych. Przykładem takiej maszyny jest włóka łąkowo-polowa firmy InterTech.

Wykonanie zabiegu takim narzędziem sprzyja wzrostowi i krzewieniu się kolejnych pokoleń roślin, ponieważ po zimie darń stanowi zbitą masę i ogranicza odpowiedni wzrost. Producent oferuje włóki o szerokości roboczej od 4 do 8 m. Maszyna ta jest prosta w swojej budowie, a więc zakup oraz ewentualny serwis nie stanowi wysokich kosztów. Podczas pracy z najszerszą oferowaną włóką jesteśmy w stanie w ciągu jednej godziny uprawić od 3,5 do 4,5 ha.

Na rynku można znaleźć również rozwiązanie firmy Jar-Met. Producent oferuje włóki o mniejszej szerokości, które wyposażone są w ręczny system składania oraz takie, które charakteryzują się większą szerokością i ich składanie następuje za pomocą siłowników hydraulicznych. Siatkowa budowa elementów roboczych pozwala na odpowiednie dostosowanie się do nierówności terenu, dzięki czemu cięcie darni czy wyrównywanie powierzchni jest bardzo efektywne.

Czym wałować łąkę?

Wałowanie jest dość ważnym zabiegiem, który powinien być wykonywany na użytkach zielonych, jednak wielu rolników nie stosuje go w swoich gospodarstwach. Wałowanie ma na celu zapobiec przesychaniu gleby, poprzez dociśnięcie rozwarstwionych warstw gleby po okresie zimowym. Ponadto wałowanie dodatkowo wyrównuje powierzchnię użytków zielonych, co przekłada się na łatwiejsze wykonywanie kolejnych zabiegów na łąkach.

Wielu rolników stosuje wały własnej konstrukcji, jednak na rynku maszyn rolniczych można znaleźć wiele gotowych rozwiązań. Jednym z nich jest wał MORS firmy Expom. Dostępny w dwóch szerokościach – 2,5 oraz 2,75 m. Grubość ścianki elementu roboczego wynosi 12 mm, a średnica 1016 lub 1220 mm. Ciężar wału regulowany jest ilością napełniania wody. Maszyna może być doposażona w podwozie transportowe hamowane lub niehamowane, co ułatwia bezpieczny transport maszyny na areał, na którym będzie pracował.

Wały łąkowe MORS występują w wersji jedno- i dwuczęściowej. Fot. Firmowe

Opcjonalnie do wału MORS można zamontować specjalny hamulec hydrauliczny w postaci drewnianego docisku, który zwiększa tarcie i siłę hamowania zależną od masy wału. Jednym z ważnych elementów, jaki znajduje się na wale, jest skrobak, który w tym przypadku zamontowano na sprężynie i na bieżąco oczyszcza zalepioną od ziemi powierzchnię wału.

Bronowanie użytków zielonych

Wiosenne bronowanie przydaje się tam, gdzie powierzchnia łąki pokryta jest dużą ilością zgniłej roślinności, która przeszkadza podczas odrastania nowych roślin. Ważnym aspektem podczas wykonywania tego zabiegu jest to, że gleba zyskuje łatwiejszy dostęp do tlenu i zmniejsza zamszenie darni.

Maszyną, która znajdzie swoje zastosowanie podczas przeprowadzania takiego zabiegu, może być chwastownik Bioflex, pochodzący z oferty firmy Joskin. Jest to maszyna, która pojawiła się na rynku dość niedawno i bez wątpienia wniosła nową koncepcję w napowietrzaniu upraw wschodzących. Bioflex składa się z trzech elementów roboczych w modelach o szerokości roboczej do 7,2 m oraz z pięciu elementów w modelach o szerokości do 12 m.

Brona Mandam HYBRO dostępna jest w czterech wersjach o szerokości roboczej od 3 do 8 m. Fot. Firmowe

Każda sekcja robocza składa się z 96 zębów, które zamontowane są w 6 rzędach. Zęby modelu Bioflex są o średnicy 7 mm i dzięki swojej elastyczności idealnie kopiują podłoże. Ich kształt został zaprojektowany w ten sposób, aby można było je stosować na plantacjach każdego rodzaju. Montowany w standardzie system Variflex umożliwia płynną regulację intensywności działania zębów, gwarantując w ten sposób stały i równomierny nacisk.

Na wyróżnienie zasługuje również rozwiązanie, jakie oferuje firma Mandam. Mowa tutaj o bronie chwastownik HYBRO. W pierwszej sekcji składa się ona z włók żeliwnych, które nacinają darninę oraz wyrównują powierzchnię i niwelują kretowiska. Natomiast druga sekcja to nic innego, jak brona sprężynowa, która przeprowadza aeracje, odpowiednio napowietrzając łąki i użytki zielone. Przygotowana w ten sposób powierzchnia idealnie nadaje się pod dosiewanie występujących ubytków. Brona HYBRO może być doposażona w siewnik pneumatyczny oraz wały Cambridge, które sprawdzą się podczas siewu traw.

Filip Michalski
Filip Michalski
Od najmłodszych lat pasjonuję się rolnictwem i techniką z nim związaną a w szczególności tą z ubiegłego wieku. Każdy zabytkowy traktor, kombajn czy inna maszyna to dla mnie kawałek historii rolnictwa, który nieustannie fascynuje i inspiruje.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x