poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Giga ferma owadów w Polsce. Prace są na ostatniej prostej

spot_img

Wkrótce w Polsce rozpocznie działalność największy zakład produkcyjny alternatywnego białka z owadów w kraju. Firma HiProMine zakończyła prace budowlane w nowej siedzibie w Karkoszowie pod Gorzowem Wielkopolskim i oczekuje teraz jedynie na start produkcji, który nastąpi już w ciągu kilku tygodni.

Ostatni etap prac. Ferma owadów rozpocznie działalność lada moment

Zakład, który otrzymał pozwolenie na użytkowanie, jest obecnie w ostatnim etapie prac. Montowane są niezbędne urządzenia i technologie, które pozwolą na rozpoczęcie produkcji alternatywnego białka pochodzącego z owadów. Rafał Szczelina, dyrektor budowanego zakładu HiProMine, wyjaśnia: „To już ostatni etap prac. Obecnie trwa montaż technologii, w tym urządzeń, które są niezbędne do uruchomienia produkcji.”

Chów owadów na dużą skalę

Zakład HiProMine zostanie specjalnie dostosowany do chowu owadów na dużą skalę. Produkowane białko stanowi alternatywny składnik paszowy, przeznaczony głównie do karmy dla psów i kotów, a także jako składnik nawozu ekologicznego. „Nasz zakład wyróżnia zaawansowana technologia, która jest unikatowa na skalę Europy” – podkreśla Rafał Szczelina. „Nowoczesne rozwiązania technologiczne mają zastosowanie w różnych obszarach, począwszy od linii produkcyjnych, poprzez magazyny, aż po systemy zarządzania produkcją.”

To pierwsze tego typu miejsce w kraju

Jak tłumaczy firma, wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań jest odpowiedzią na rosnące oczekiwania rynku w zakresie produkcji alternatywnego białka. Zapotrzebowanie na tego typu produkty jest ogromne, a HiProMine dąży do tego, aby stać się liderem w branży. „Takiego zakładu, w którym na dużą skalę będzie produkowane białko owadzie, w Polsce jeszcze nie ma. To pierwsze tego typu miejsce w kraju” – dodaje dyrektor Szczelina.

Firma ma zamiar zwiększyć swoją produkcję aż 40-krotnie

Przyszli pracownicy zakładu obecnie przechodzą intensywne szkolenia, aby zapewnić sprawne funkcjonowanie zakładu po jego uruchomieniu. HiProMine, obecnie działająca w Robakowie pod Poznaniem, planuje skoncentrować swoje wysiłki na produkcji w nowym zakładzie w Karkoszowie. Dzięki tej lokalizacji firma ma zamiar zwiększyć swoją produkcję aż 40-krotnie, co zapewni odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na alternatywne źródła białka w Polsce i za granicą. 

źródło: Business Insider

spot_img

Napisz komentarz

3 2 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Wlodek43
Wlodek43
27 dni temu

Nie ma komu pomóc w rozwoju rolnictwa ekologicznego ale już na robactwo jest.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x