wtorek, 16 lipca, 2024
spot_img

Ceny paliw na krajowych stacjach wzrosły w minionym tygodniu

spot_img

Przełom stycznia i lutego przyniósł przyspieszenie tempa wzrostów cen detalicznych paliw. Wzrosty panowały też w cenniku hurtowym PKN Orlen. Warto zauważyć, że o ile wcześniej krajowy dostawca dostosowywał ceny w hurcie do trendów światowych, to w ostatnim tygodniu ceny rosły w sprzeczności do taniejącej ropy przy umacniającym się złotym.

W cenniku hurtowym PKN Orlen w skali tygodnia kończącego się 1-go lutego 2024, cena netto Pb95 i diesla wzrosła odpowiednio o 6 i 12 groszy na litrze. Oznacza trzeci tydzień wzrostów po dłuższej stabilizacji na przełomie roku.

Od początku stycznia benzyna drożeje w hurcie już o 27 groszy za litr, a cena diesla wzrosła w tym czasie o 35 groszy (bez VAT). W grudniu przecena w hurcie sięgnęła 9 groszy za litr Bb95 i 20 groszy dla diesla (bez VAT). 

W skali całego 2023 roku benzyna w hurcie potaniała o 54 gr/l (Pb95), a diesel stracił w tym czasie na wartości 1,09 złotego za litr (bez VAT).

Na stacjach ceny dwóch głównych paliw zdecydowanie wzrosły w skali tygodnia

Według e-Petrol.pl w połowie 5-go tygodnia 2024 za benzynę 95-oktanów i olej napędowy trzeba było średnio zapłacić na krajowych stacjach odpowiednio 6,34 zł/l i 6,54 zł/l. Oznacza to, że cena dwóch głównych paliw wzrosła o 9-11 groszy na litrze w skali tygodnia. Jednocześnie cena średnia LPG zwiększyła się o 3 grosze do 2,92 zł/l. 

Ceny średnie paliw w detalu: 01-02-2024 / zmiana tygodniowa (według portalu e-petrol.pl):

• Pb98: 6,89 zł/l (+11 gr/l);
• Pb95: 6,34 zł/l (+9 gr/l);

• ON: 6,54 zł/l (+11 gr/l);
• LPG: 2,92 zł/l (+3 gr/l).

Ceny hurtowe i detaliczne paliw w kraju (w ujęciu tygodniowym):

Krajowe paliwa są tańsze niż przed rokiem

Na szczęście paliwa są ciągle dużo tańsze na stacjach w stosunku do swoich historycznych maksimów z 2023 roku (8,08 zł/l ON z października i 7,95 zł/l Pb-95 z czerwca 2023). Jednocześnie diesel kosztuje na stacjach o 15% mniej niż przed rokiem, a cena Pb95 jest o 5% niższa w skali roku.

Zmiany cen paliw w skali roku i od rozpoczęcia wojny na Ukrainie:

Marże modelowe stacji paliw spadły z rekordowych poziomów w grudniu

W połowie 5-go tygodnia 2024 uśredniona marża modelowa stacji paliw sięga 5 gr/l dla ON (4 gr/l tydzień wcześniej) i 22 gr/l dla Pb95 (21 gr/l tydzień wcześniej). W połowie grudnia analogiczne marże sięgały rekordowe dla 2023 roku: 68 gr/l benzyny i 40 gr/l diesla.

Marże modelowe liczone są od oficjalnych cen hurtowych PKN Orlen i nie uwzględniają upustów (zwykle 15-30 gr/l) udzielanych poszczególnym odbiorcom (stacjom paliw), ale też nie uwzględniały upustów wakacyjnych stosowanych przez różne sieci stacji. 

Marże modelowe stacji paliw w ujęciu tygodniowym:

W 2023 roku stacje paliw czerpały ponadprzeciętne zyski ze sprzedaży paliw

W zakończonym 2023 roku średnia marża modelowa stacji paliw wyniosła 20 groszy/l (+2 gr/l powyżej średniej z 5 lat) dla benzyny 95-oktanów i 17 groszy/l (+7 gr/l w stosunku do średniej z 5-lat) dla oleju napędowego. O ile marża na sprzedaży benzyny jest w tym roku nieco wyższa od średniej wieloletniej, to w przypadku ON jest ona w 2023 roku dużo wyższa od średniej.

W skali całego 2022 roku średnia marża modelowa stacji paliw na sprzedaży diesla wyniosła 6 gr/l, a dla Pb95 12 gr/l. Są to poziomy dużo niższe niż w poprzednich latach.

Marże modelowe stacji paliw w skali rocznej:

Źródło cen: PKN Orlen, e-petrol.pl, barchart.com, KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x