sobota, 27 lipca, 2024
spot_img

Rządowy plan walki z ASF. Co zakłada nowy projekt?

spot_img

W Rządowym Centrum Legislacji pojawił się nowy projekt Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, skupiający się na środkach zaradczych związanych z wystąpieniem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).  Co przewiduje projekt?

Wirus ASF. Propozycje działań w nowym projekcie MRiRW

Jednym z głównych punktów nowego rozporządzenia jest obowiązek prowadzenia szczegółowego spisu posiadanych świń przez hodowców. Spis ten powinien zawierać podział na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki

Projekt nakłada również restrykcje dotyczące warunków utrzymywania świń. Zwierzęta te muszą przebywać w zamkniętych pomieszczeniach, wydzielonych specjalnie dla nich, bez dostępu dla innych zwierząt, także domowych

Dodatkowo, wejścia i wyjścia do tych pomieszczeń muszą być skutecznie dezynfekowane, a osoby obsługujące świnie muszą przestrzegać ścisłych zasad higieny, włączając w to mycie i dezynfekcję obuwia, narzędzi i sprzętu służącego do obsługi zwierząt.

Rozporządzenie wprowadza również rejestry dla pojazdów transportujących świnie oraz osób wchodzących do pomieszczeń, gdzie są utrzymywane świnie. Dostęp do tych pomieszczeń będzie ograniczony tylko do osób wyznaczonych do obsługi świń, co ma dodatkowo zabezpieczyć stado przed potencjalnymi zagrożeniami.

Kolejną propozycją w projekcie jest zakaz karmienia świń zielonką lub ziarnem pochodzącym z obszarów objętych ograniczeniami związanymi z wystąpieniem ASF. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy te produkty zostały poddane obróbce w celu unieszkodliwienia wirusa lub były przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzików przez co najmniej 30 dni przed podaniem świniom.

Na teren gospodarstwa nie można wnosić zwłok, tusz, części tusz dzików i produktów ubocznych z nich pochodzących. Osoby, które uczestniczyły w polowaniu na zwierzęta łowne lub w odłowie tych zwierząt nie mogą mieć dostępu do świń przez 48 godzin.

Projekt obejmuje także specjalne przepisy dla gospodarstw utrzymujących świnie w systemie otwartym. W takich przypadkach, wybiegi muszą być zabezpieczone podwójnym ogrodzeniem, a każde wejście i wyjście dezynfekowane. 

W gospodarstwach znajdujących się na obszarach objętych ograniczeniami zakazano uboju świń na produkcję mięsa na własny użytek, z wyjątkiem zwierząt utrzymywanych przez co najmniej 30 dni przed ubojem i przebadanych przez lekarza weterynarii.

Projekt dostępny jest do wglądu na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod linkiem: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12381550/katalog/13034508#13034508

źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Maria Chmal
Maria Chmal
Maria Chmal jest absolwentką ogrodnictwa na Uniwersytecie Przyrodniczym, specjalizującą się w content marketingu. Z pasją popularyzuje wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego, ekonomii rynków oraz innowacji w produkcji żywności. Dzięki umiejętnemu wykorzystaniu narzędzi marketingowych, skutecznie zwiększa świadomość społeczną na temat znaczenia rolnictwa. Jej misją jest edukacja społeczeństwa w zakresie zrównoważonego rolnictwa oraz wspieranie inicjatyw na rzecz zdrowego i ekologicznego stylu życia.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x