poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

Tranzyt towarów z Ukrainy do krajów bałtyckich to tylko pozór?

spot_img

Wiceminister rolnictwa, Michał Kołodziejczak, ogłosił wczesnym rankiem w niedzielę rozpoczęcie kontroli na przejściu granicznym z Ukrainą w Dorohusku. Zapewniał, że polska granica będzie teraz zabezpieczona bardziej skutecznie niż kiedykolwiek wcześniej. Wyraził przy tym zaniepokojenie pewnym niepokojącym procederem.

„Polska granica będzie szczelna jak nigdy dotąd”

Kołodziejczak poinformował o rozpoczęciu kontroli na platformie X, podkreślając, że jego decyzja wynika z całodniowej kontroli, którą przeprowadził w Hrubieszowie w poprzednią sobotę. Mówił o pierwszych ważnych wnioskach po tygodniowym skoordynowanym działaniu służb w dwóch województwach: lubelskim i podkarpackim. Wiceminister jest w stałym kontakcie z wojewodami, od których otrzymuje codzienne raporty.

W swoim komunikacie Wiceminister podkreślił determinację w zabezpieczaniu granicy, zapewniając, że „polska granica będzie szczelna jak nigdy dotąd”. Niepokojące są jednak informacje dotyczące pewnego procederu, który ujrzał podczas kontroli dokumentów.

Tranzyt jest tylko na pozór?

W nagraniu opublikowanym przez polityka, Kołodziejczak ujawnił, że wiele towarów, które według dokumentów mają być tranzytem przewożone do krajów bałtyckich, najprawdopodobniej powraca do Polski. W szczególności zwrócił uwagę na towary takie jak rzepak, pszenica czy otręby, które według dokumentów miałyby trafić na Litwę, Łotwę czy Estonię, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że pozostają w Polsce.

Dodatkowo, Wiceminister Kołodziejczak podczas kontroli w Hrubieszowie odkrył nietypowo niskie ceny faktur za cukier, który wjeżdża do Polski. Co więcej, zwrócił uwagę na brak badań tego cukru przez sanepid, co jest niezgodne z wytycznymi sprzed ponad 10 lat.

Kołodziejczak podzielił się swoimi wnioskami z kontroli, sugerując, że towary tranzytowe, zwłaszcza o wątpliwej jakości, powinny być szczegółowo kontrolowane przez polskie służby, a w razie potrzeby zawracane na Ukrainę. W odniesieniu do cukru, postulował o dokładne wyjaśnienie sprawy, sugerując nawet możliwość powrotu towaru na Ukrainę, jeżeli sytuacja nie zostanie wyjaśniona.

źródło: WP.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
velver
velver
27 dni temu

„Obrońco” polskiego rolnictwa! Bierz się do roboty i to natychmiast. Czas obietnic i deklaracji dawno minął.

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x