poniedziałek, 1 marca, 2021

Termin siewu ma znaczenie? Kiedy siać zboża ozime?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Właściwy termin siewu ma ogromne znaczenie, zarówno dla początkowego wzrostu i rozwoju zbóż, jaki dla samego końcowego plonu. Każdy region kraju charakteryzuje się różną długością okresu wegetacyjnego i według tego wyznaczone są oficjalne terminy siewu zbóż ozimych. Należy jednak pamiętać, że nie można tych terminów traktować jako elementu niezmiennego. Obecnie warunki pogodowe bardzo się zmieniają, dlatego wyznaczone daty mogą się znacząco przesunąć. Zarówno zbyt wczesny siew – prowadzi m.in. do nadmiernego rozkrzewiana, jaki i opóźniony, który nie pozwala roślinom na pełen rozwój przed zimą są błędem.

Jęczmień ozimy

Teoretycznie, ale i w praktyce siewy zbóż ozimych należy rozpocząć od jęczmienia ozimego, który jest najdelikatniejszym ze wszystkich gatunków. W terminie od 5 do 15 września jęczmień powinien być wysiany na wschodzie i północnym-wschodzie kraju, w centrum kraju od 10 do 18 września, a na zachodzie Polski i południu do 20 września.

Pszenżyto ozime

Jeden z popularnych gatunków, który świetnie sprawdza się na mozaikowatych glebach. Północy wschód siewy pszenżyta rozpoczyna już 5 września i zakończyć powinien je do 20 września. W centrum spokojnie siewy można wydłużyć do 3 dekady września, a na zachodzie i południu nawet od 5 października – z tym, że rozpoczęcie siewu w tych regionach również rozpoczyna się później (od 20 września). Siewy pszenżyta powinno wykonywać się na głębokość 2-4cm.

Żyto ozime

Gatunek o najmniejszych wymaganiach glebowych, nie oznacza to jednak, że można je wysiewać kiedy się chce. W północno – wschodniej Polsce siewy rozpocząć można już od 5 września i z godnie z zaleceniami mamy 10 dni od tej daty na wysiew. W Polsce centralnej oraz południowo – wschodniej żyto powinno zostać zasiane do 25 września. Na zachodzie jest to już późniejszy termin na koniec miesiąca – 20-30 września. Na Pomorzu Zachodnim żyto można wysiewać jeszcze w pierwszym tygodniu października.

Pszenica ozima – królowa wśród zbóż

Podobnie jak jęczmień, jest bardzo delikatna w kwestii terminowości wysiewów. W północno-wschodniej części kraju siewy pszenicy przypadają na termin 5-20 września. W centralnej i południowo-wschodniej Polsce jest to 10 – 25 września. Na zachodzie kraju termin wysiewy przypada na drugą połowę września. Od 20 września – czyli najpóźniej termin wyznaczony jest na Nizinie Śląskiej. Siew na głębokość 2-4cm.

WAŻNE!

Wszystkie agrotechniczne zalecane terminy są ruchome! Trzeba obserwować pogodę i samemu dostosować termin siewu. Ponadto, poza pogodą uzależnione jest to również od uwilgotnienia gleby, przedplonu czy innych czynników, na które człowiek nie ma wpływu.
Świetnym przykładem jest tutaj rok ubiegły, kiedy warunki pogodowe w wielu regionach nie sprzyjały terminowym wysiewom zbóż. Niektórzy pszenice siali pod koniec października/w listopadzie. Bardzo pomocna była wtedy łagodna zima, dzięki czemu rośliny miały czas się rozwinąć.

-REKLAMA-
Joanna Trzymkowska
Joanna Trzymkowska
Z rolnictwem związania jestem od najmłodszych lat. Swoje pierwsze doświadczenia zdobywałam w rodzinnym gospodarstwie. Skończyłam studia rolnicze i dalej rozwijam rolnicze pasje.

Napisz komentarz

Dodaj odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły