piątek, 24 maja, 2024
spot_imgspot_img

Jak zdaniem Copa Cogeca ministowie rolnctwa powinni dbać o rolników w dobie koronawirusa?

spot_img

Podczas posiedzenia rady ds. rolnictwa w Koblenz poruszane było wiele istotnych kwestii. Przedstawiciele COPA-COGECA, Joachim Rukwi i Ramon Armengol zabrali głos, i zwrócili uwagę obecnym ministrom, na uwzględnienie wniosków wyciągniętych z pierwszej fali pandemii, zwłaszcza w kontekście zbliżających się dyskusji na temat wspólnej polityki rolnej i zielony ładu.

Podczas swojej prezentacji Joachim Rukwied stwierdził: „Wybuch koronawirusa nadal wywiera dramatyczny wpływ na obszary wiejskie w całej UE.  Reakcja Unii na pandemię musi opierać się na solidnym i wytrzymałym programie naprawy gospodarczej, który uwzględnia zwiększenie zrównoważonego rozwoju, odpowiedź na zmianę klimatu i lepszą ochronę różnorodności biologicznej. Musi dalej dążyć do usprawnienia jednolitego rynku Unii i poprawiać funkcjonowanie łańcucha dostaw.”

Ponadto prezes związku rolników zwrócił uwagę, że pomimo częściowego wznowienia niektórych rodzajów działalności gospodarczej w UE sytuacja rynkowa w większości sektorów nie uległa poprawie. Potrzebne są dalsze środki zarządzania rynkiem, aby pomóc walczącym sektorom i rolnikom. Uwzględnienie zarówno funduszu naprawczego, jak i planowania przyszłej polityki rolnej jest konieczne. Przewodniczący podkreślił trzy kluczowe punkty, które należy wziąć pod uwagę: bezpieczeństwo żywności w UE, konkurencyjność rolnictwa i przyzwoite dochody dla rolników.

Jako producent trzody chlewnej z Hiszpanii, prezes Cogeca, Ramon Armengol, skupił się na aspektach związanych z dobrobytem zwierząt, kwestii szalenie istotnej na liście niemieckich ministerstw. Prezes przedstawił, że  konsumenci są skłonni płacić więcej za  mięso pochodzące od “szczęśliwych zwierząt” jeśli zawierałoby takową informację. Niestety nie ma pewności, że wyższa kwota mięsa przełożyłaby się na większy dochód rolnika. Na tą chwilę wymagane są dalsze badania w tym zakresie. Przewodniczący COGECA zwrócił również uwagę na fakt, że mamy do czynienia z  wieloma fałszywymi zarzutami dotyczącymi sektora hodowlanego i konieczne jest dalsze szerzenie kampanii komunikacyjnych, np MeatTheFacts które gromadzą różne środowiska, aby zapewnić równowagę komunikację i lepsze zrozumienie sektora hodowlanego i standardów produkcji w UE.

Jeśli chodzi o transport zwierząt, prezes spółdzielni europejskich podkreślił,  „prawidłowo wdrażane i egzekwowane normy UE dotyczące transportu zwierząt mają pozytywny wpływ na dobrostan zwierząt. Postulujemy o wdrażanie tego typu norm na szczeblu wszystkich państw członkowskich; “

Podczas spotkania obaj prezesi odnieśli się również do kluczowych kwestii, takich jak zmiany klimatyczne, nieuczciwe praktyki handlowe i oznaczanie pochodzenia produktów.

Maria Chmal
źródło: COPA-COGECA

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x