wtorek, 23 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Copa i Cogeca: obiecana pomoc dla rolników dotkniętych eksportem z Ukrainy nie spełnia oczekiwań

spot_img

Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca pomocy awaryjnej dla rolników, którzy ucierpieli z powodu eksportu z Ukrainy, jest już zbyt późna, niewystarczająca i niezbyt spójna – komentują sytuację organizacje Copa i Cogeca. Proponowane kwoty są całkowicie nieadekwatne do skali problemów, z jakimi borykają się rolnicy w krajach sąsiadujących z Ukrainą

Copa i Cogeca: obiecana pomoc dla rolników dotkniętych eksportem z Ukrainy nie spełnia oczekiwań
zdj: Archiwum AP

Obiecane wsparcie nie będzie wystarczające

Od dłuższego czasu zwracamy uwagę na rosnący import towarów z Ukrainy, który stanowi poważne wyzwanie dla rolników i spółdzielni w sąsiednich regionach, przez które te towary tranzytują. Copa i Cogeca również podzielają ten pogląd. Komisja Europejska zadeklarowała wsparcie dla tych okolicznych regionów, ale już, teraz gdy dyskutuje się nad pierwszym rozporządzeniem wdrażającym, widać, że obiecane wsparcie nie będzie wystarczające.

Kryzys w rolnictwie: Skutki importu z Ukrainy dla regionów sąsiednich i całej Europy

Rolnictwo w Europie ma strategiczne znaczenie dla całego kontynentu. Niestety, rolnicy i spółdzielnie w tych regionach muszą radzić sobie z kumulacyjnymi skutkami kryzysu COVID, wzrostem cen energii, brakiem kluczowych inwestycji oraz poważnymi suszami w roku 2022. Co więcej, zakłócenia związane z eksportem z Ukrainy wywołują napiętą sytuację nie tylko w Polsce, ale także w krajach takich jak Czechy, Węgry, Rumunia i Słowacja.

Proponowane kwoty są całkowicie nieadekwatne do skali problemów

W kontekście inicjatyw Komisji Europejskiej dotyczących „solidarnych szlaków UE-Ukraina”, zapowiedziano utworzenie wyjątkowej pomocy awaryjnej dla rolników dotkniętych tą polityką wspólnotową. Jednakże, proponowane kwoty są całkowicie nieadekwatne do skali problemów, z jakimi borykają się rolnicy w krajach sąsiadujących z Ukrainą, co zaniepokoiło organizacje takie jak Copa i Cogeca. Dodatkowo nie wszystkie kraje dotknięte sytuacją zostały uwzględnione w otrzymywaniu pomocy awaryjnej, a przewidywane jednorazowe wsparcie finansowe zostanie wypłacone dopiero w trzecim kwartale roku, pozostawiając społeczności wiejskie w niepewności do tego czasu.

Wsparcie nie może odbywać się kosztem europejskich rolników 

Chociaż Komisja Europejska musi konsekwentnie wspierać ukraińskich rolników w sytuacjach awaryjnych, nie może zapominać o swoich własnych rolnikach! Propozycja regulacji wdrożeniowej musi zostać dokładnie przeanalizowana, aby zyskać uznanie społeczności rolniczej. Ponadto, rolnicy potrzebują nie tylko rekompensaty za już poniesione straty, ale również dalszej pomocy w przyszłości, ponieważ sytuacja nie zniknie wkrótce. W końcu, aby ograniczyć przyszłe skutki, konieczne jest inwestowanie w infrastrukturę szlaków solidarności oraz zachowanie rygorystycznych kontroli SPS.

źródło: Copa Cogeca

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x