wtorek, 9 marca, 2021

Krowy w Janowie Podlaskim: czy faktycznie doszło do zaniedbań? [ZDJĘCIA]

-REKLAMA-
-REKLAMA-

W ostatnim czasie rozpowszechniły się doniesienia o rzekomych zaniedbaniach krów w Stadninie w Janowie Podlaskim. W wyniku wizyty poselskiej, posłanki Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Dorota Niedziela stwierdziły, że konie w stadninie nie miały czyszczonych boksów przez okres 5-ciu miesięcy, a kopyta nie były pielęgnowane od sierpnia ubiegłego roku. Zaznaczyły jednak, że w najgorszej sytuacji jest stado 600 krów, gdzie krowy i cielęta są zaniedbane  i cierpią z powodu barku odpowiedniej opieki.

Z ⁦Dorota Niedziela po interwencji poselskiej w Janowie. Konie odzyskują kondycję, trudniej z hodowlą bydła. Ponad 600…

Opublikowany przez Joannę Kluzik Rostkowską Wtorek, 19 maja 2020

 

O odniesienie się do zaniedbania krów w stadninie zapytaliśmy Rzecznika Prasowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa – Wojciecha Adamczyka.

Krowy w Janowie Podlaskim – wyjaśnienia rzecznika KOWR

Jak twierdzi rzecznik prasowy, w gospodarstwie nigdy nie było obsady 600 krów, a średnia liczba krów w 2019 roku wyniosła 368 sztuk. Zwierzęta utrzymywane są w kilku oborach, z których każda ma inne przeznaczenie. Krowy mleczne utrzymywane są w oborze wolnostanowiskowej na betonowej posadzce z legowiskami na słomie, natomiast jałówki utrzymywane są w oborze z wybiegami, a cielęta w budkach dla cieląt na wybiegach i pod zadaszeniem. Miejscem, w jakim utrzymywane są krowy po wycieleniu, jest ściółka w oborze.

Jak powiedział nam rzecznik KOWR – Nie dyskutujmy z tym czy utrzymanie krów na ściółce czy na ruszcie jest lepsze dla zwierząt – są zwolennicy i przeciwnicy obu sposobów utrzymania. Stado bydła w Janowie Podlaskim jest dobrze utrzymane w warunkach, których mogą pozazdrościć zwierzęta utrzymywane na rusztach, bez wybiegów z ograniczoną możliwością ruchu. Bydło w Janowie Podlaskim ma dostęp do wybiegu (co jest rzadkością w czasach intensyfikacji hodowli). Ma nieograniczony dostęp do paszy i wody oraz do legowisk wyściełanych słomą, co również jest rzadkością w dzisiejszych czasach. Obornik produkowany przez zwierzęta (w przeciwieństwie do gnojowicy produkowanej w hodowli masowej) jest nawozem ekologicznym poprawiającym strukturę gleby.

Aktualny obraz stada w Janowie Podlaskim – ZDJĘCIA

Zapytaliśmy o zdjęcia bydła, jakie krążą w sieci. Rzecznik prasowy KOWR wyjaśnia, że jedno ze zdjęć prawdopodobnie przedstawia krowę odizolowaną od stada z powodu problemów zdrowotnych i nie jest odzwierciedleniem obrazu stada.

Poniżej prezentujemy zdjęcia załączone do komentarza, które, jak zapewnia rzecznik KOWR, pochodzą z Janowa i były zrobione ok. 2 tygodnie temu.

Wejście na prywatny teren bez zgody właściciela?

Zatrzymano 8 osób podejrzanych o kradzieże pestycydów

-REKLAMA-
Avatar
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze.

Napisz komentarz

Podobne artykuły

ARiMR wzywa do uzupełnień dokumentacji!

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prosi rolników o niezwłoczne skompletowanie wymaganej dokumentacji, w tym szczególnie niezbędnych opinii, zaświadczeń i decyzji wydawanych przez organy administracji...

W ciągu dnia pogodnie [POGODA]

Po zachodzie słońca chmury będą się bardzo szybko rozpraszać. Wiatr osłabnie a to oznacza duży spadek temperatury. Nad ranem między Suwałkami a Kętrzynem może...

Internetowe urzędy dla rolnika

Cyfrowe "paszporty" żywności, System satelitarnego monitorowania upraw rolnych (S2MUR) i Cyfrowa transformacja administracji 2.0 (w tym platforma eRolnik)  – to systemy wdrażane przez Ministerstwo Rolnictwa...

Śledź nas

21,298FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,860SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły