poniedziałek, 1 marca, 2021

Wejście na prywatny teren bez zgody właściciela?

-REKLAMA-
-REKLAMA-

Regulacje prawne związane z walką z pandemią koronawirusa składają się z wielu nowych i niekiedy zaskakujących przepisów. Jest tak np. z uprawnieniami firm zajmujących się dostawami energii, gazu, paliw i wody. Tak zwana rządowa Tarcza Antykryzysowa 2.0, czyli właściwie: Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (z dnia 16 kwietnia 2020 r.), znacznie ułatwia zadanie właścicielom urządzeń przesyłowych.

 

Bez wiedzy i siłą

Na mocy powyższego prawa, pracownicy wspomnianych firm mogą bez wiedzy właściciela wejść na prywatną posesję w celu dokonania naprawy usterki. A jeśli wystąpią oni o asystę policji, to w ramach czynności służbowych mogą zerwać np. kłódkę czy sforsować inne zabezpieczenia z zamiarem wykonania przewidzianych prac. I to nie wszystko! Dopuszcza się również wejście z użyciem siły, jeśli właściciel nieruchomości blokuje dostęp do urządzeń.

Tego rodzaju uprawnienia zyskali przedstawiciele firm będących właścicielami urządzeń tzw. infrastruktury krytycznej. Zalicza się do niej urządzenia służące do przesyłu: energii elektrycznej, ciepła, wody, ropy naftowej, gazu lub paliw, odprowadzania ścieków oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych. Nowe uprawnienia pracowników obowiązywać mają w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu wyjątkowego. Ustawodawca pragnął w ten sposób, zapewnić ludności nieprzerwany dostęp do wody, prądu i innych kluczowych usług oraz mediów.

Zapytać i udowodnić

Warto jednak wiedzieć, że w praktyce, jak przewiduje ustawa, pracownicy interweniującej firmy muszą najpierw zapytać właściciela o zgodę na wejście na teren posesji lub działki. I dopiero w przypadku odmowy lub niemożności skontaktowania się z nim, mogą zwrócić się do właściwego Komendanta Powiatowego Policji z prośbą o asystę. I to w jednym tylko celu: dla  wykonania niezbędnych prac. Pracownicy firmy przesyłowej muszą jednak dowieść, że właściciel działki nie wyraził zgody lub jest nieuchwytny, a także że zaplanowane roboty są niezbędne.
I dopiero po spełnieniu tych warunków policja ma niezwłocznie udzielić asysty, która polegać będzie na zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom czynności, a gdy będzie to konieczne, pracownicy firmy mają prawo sforsować zabezpieczenia posesji, a więc np. przeskoczyć przez ogrodzenie, zerwać kłódkę czy wyłamać zamek w bramie lub budynku.

Także podczas kwarantanny

Wykonanie czynności możliwe będzie, nawet jeżeli właściciel posesji niezgadzający się na wejście, odbywa w tym miejscu obowiązkową kwarantannę z powodu zakażenia koronawirusem. Wówczas jednak działania wymagają konsultacji z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.

Natomiast po dokonaniu napraw czy usunięciu awarii, winien powstać szczegółowy protokół dokumentujący przeprowadzone czynności (w 3 egzemplarzach). Pracownicy zaangażowanego zakładu mają też obowiązek powiadomić właściciela posesji o zakresie prac i  usunąć ewentualne szkody. A jeśli złamali wcześniej zabezpieczenia, muszą na powrót zabezpieczyć nieruchomość przed dostępem niepowołanych gości.

To dość istotny problem na wsi i w mieście, szczególnie że właściciele posesji (choćby w obawie przed szkodami) niechętnie wpuszczają na swój teren ekipy energetyków, spółek gazowniczych, telekomunikacyjnych czy wodociągowych. Często też usytuowanie urządzeń przesyłowych jest  przedmiotem sporów, które nierzadko kończą się na sali sądowej. W normalnych warunkach gospodarze domagają się np. ustanowienia służebności gruntu i opłat za prawo wstępu. D tej pory, do wejścia na ich teren w celu usunięcia awarii, potrzebna była decyzja administracyjna, a jej uzyskanie możliwe było po dowiedzeniu, że zaplanowane prace są konieczne np. ze względów bezpieczeństwa. Teraz jest inaczej i warto o tym wiedzieć.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MSWiA
Foto: Pixabay

Tarcza antykryzysowa nie dla rolnika?

 

Tarcza Antykryzysowa – jakie rozwiązania dla rolnictwa?

 

-REKLAMA-
Avatar
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Nowe funkcje Operations Center

John Deere Operations Center zyskało nowy wygląd, charakter i nawigację, które sprawiają, że sama platforma jest łatwiejsza w obsłudze, a użytkownik ma poczucie większej spójności z najnowszą wersją...

Ile jest wart ciągnik John Deere po 5 latach?

Początek roku w sprzedaży nowych ciągników wygląda optymistycznie. Co skłania rolników do zakupów ciągników John Deere? Nowa maszyna – inwestycja na lata Początek roku w sprzedaży...

Shell wprowadza nowe środki smarne

Shell wprowadza na rynki europejskie portfolio neutralnych emisyjnie środków smarnych Shell ogłosił dziś, że będzie oferować klientom neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla oleje i...

Śledź nas

21,218FaniLubię to
395ObserwującyObserwuj
6,310SubskrybującySubskrybuj

Ostatnie artykuły