środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Europejskie eko-strategie – co stracą rolnicy?

spot_img

W piątek, 22 maja 2020 r., Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o przeanalizowanie skutków wdrażania przyjętej (20 maja br.), przez Komisję Europejską, Strategii „Od pola do stołu”. KRIR wnosi też o ochronę konkurencyjności polskiego rolnictwa wobec ww. strategii.  

Niepokój Krajowej Rady wzbudziła realizacja poniższych celów strategii „Od pola do stołu”, czyli:

  • zmniejszenie stosowania i ryzyka dotyczącego pestycydów chemicznych o 50% oraz stosowania niebezpiecznych pestycydów o 50% do 2030 r.,
  • zmniejszenie start składników pokarmowych o co najmniej 50% przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie doszło do pogorszenia żyzności gleby. Ograniczy to stosowanie nawozów o co najmniej 20% do 2030 r.,
  • zmniejszenie sprzedaży środków przeciwdrobnoustrojowych przeznaczonych dla zwierząt utrzymywanych w warunkach fermowych o 50% do 2030 r.
  • przeznaczenie do 2030 r. co najmniej 25% gruntów rolnych na rolnictwo ekologiczne.

 

Obrona polskiego rolnictwa

KRIR już teraz wskazuje na ujemne skutki wdrażania europejskich strategii dla produkcji rolniczej. W piśmie skierowanym do premiera czytamy:

„Wpłynie to na konkurencyjność europejskiego rolnictwa, które stoi obecnie w obliczu wyzwań spowodowanych epidemią COVID-19, zmianami klimatu i konkurencji ze strony takich państw jak Ukraina czy kraje Ameryki Północnej i Południowej, które nie muszą się stosować do wysokich norm produkcji żywności. Europejska produkcja rolnicza zmniejszy się, przez co zmniejszą się dochody rolników.”

W związku z powyższym Krajowa Rada domaga się obrony interesów polskich rolników bezpośrednio w instytucjach Unii Europejskiej, a także zapewnienia stopniowej realizacji celów wyznaczonych w strategii w połączeniu z  finansowym wsparciem rolnictwa w związku z przewidywanym ograniczaniem produkcji.

 

Rachunek kosztów

KRIR apeluje: „Zwracamy się również z prośbą o przygotowanie przez Państwowe Instytuty Naukowe szczegółowej analizy wpływu zapadłych decyzji pod kątem skutków ekonomiczno-społecznych dla gospodarstw rolnych, branży rolno-spożywczej oraz wzrostu cen żywności.”

Przypomnijmy, że także europejska federacja rolnicza COPA-COGECA zareagowała na decyzje Komisji Europejskiej domagając się szczegółowych analiz skutków wdrażania nowych strategii.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR
Foto: Pixabay

Zielony ład przyjęty… Nowe ograniczenia dla rolnictwa

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników