środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Straty w plonach przez przymrozki – brak pomocy od państwa?

spot_img

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w odpowiedzi na pismo Krajowej Rady Izb Rolniczych  w sprawie m.in. zmiany zasad powoływania komisji szacujących szkody powstałe w wyniku przymrozków wiosennych, poinformowało, że w oparciu o przepisy rozporządzenia Komisji Europejskiej (UE) nr 702/2014 z dnia 25 czerwca 2014 r. regulującego m.in. warunki udzielania pomocy publicznej na wyrównanie szkód spowodowanych przez niekorzystne zjawisko klimatyczne porównywalne do klęski żywiołowej oraz fakt, że producenci rolni nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych w gospodarstwie rolnym, nie ma obecnie możliwości uruchomienia pomocy m.in. dla gospodarstw rolnych poszkodowanych w wyniku przymrozków wiosennych bez oszacowania tych szkód przez komisje powołane przez wojewodów.

 

Brak monitoringu i de minimis

Ponadto MRiRW, poinformowało że aktualnie nie ma systemu monitoringu szkód powstałych w wyniku przymrozków wiosennych na bazie którego możliwe byłoby stworzenie aplikacji umożliwiającej szacowanie tych szkód bez udziału komisji powołanych przez wojewodów.

Ministerstwo poinformowało także, że mając na względzie aktualny poziom wykorzystania krajowego limitu pomocy de minimis w bieżącym roku nie ma możliwości uruchomienia nowych form pomocy udzielanej w formule de minimis.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: KRIR
Foto: Pixabay

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników