niedziela, 16 czerwca, 2024
spot_img

Wejście na prywatny teren bez zgody właściciela?

spot_img

Regulacje prawne związane z walką z pandemią koronawirusa składają się z wielu nowych i niekiedy zaskakujących przepisów. Jest tak np. z uprawnieniami firm zajmujących się dostawami energii, gazu, paliw i wody. Tak zwana rządowa Tarcza Antykryzysowa 2.0, czyli właściwie: Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (z dnia 16 kwietnia 2020 r.), znacznie ułatwia zadanie właścicielom urządzeń przesyłowych.

 

Bez wiedzy i siłą

Na mocy powyższego prawa, pracownicy wspomnianych firm mogą bez wiedzy właściciela wejść na prywatną posesję w celu dokonania naprawy usterki. A jeśli wystąpią oni o asystę policji, to w ramach czynności służbowych mogą zerwać np. kłódkę czy sforsować inne zabezpieczenia z zamiarem wykonania przewidzianych prac. I to nie wszystko! Dopuszcza się również wejście z użyciem siły, jeśli właściciel nieruchomości blokuje dostęp do urządzeń.

Tego rodzaju uprawnienia zyskali przedstawiciele firm będących właścicielami urządzeń tzw. infrastruktury krytycznej. Zalicza się do niej urządzenia służące do przesyłu: energii elektrycznej, ciepła, wody, ropy naftowej, gazu lub paliw, odprowadzania ścieków oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych. Nowe uprawnienia pracowników obowiązywać mają w okresie stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii albo stanu wyjątkowego. Ustawodawca pragnął w ten sposób, zapewnić ludności nieprzerwany dostęp do wody, prądu i innych kluczowych usług oraz mediów.

Zapytać i udowodnić

Warto jednak wiedzieć, że w praktyce, jak przewiduje ustawa, pracownicy interweniującej firmy muszą najpierw zapytać właściciela o zgodę na wejście na teren posesji lub działki. I dopiero w przypadku odmowy lub niemożności skontaktowania się z nim, mogą zwrócić się do właściwego Komendanta Powiatowego Policji z prośbą o asystę. I to w jednym tylko celu: dla  wykonania niezbędnych prac. Pracownicy firmy przesyłowej muszą jednak dowieść, że właściciel działki nie wyraził zgody lub jest nieuchwytny, a także że zaplanowane roboty są niezbędne.
I dopiero po spełnieniu tych warunków policja ma niezwłocznie udzielić asysty, która polegać będzie na zapewnieniu bezpieczeństwa uczestnikom czynności, a gdy będzie to konieczne, pracownicy firmy mają prawo sforsować zabezpieczenia posesji, a więc np. przeskoczyć przez ogrodzenie, zerwać kłódkę czy wyłamać zamek w bramie lub budynku.

Także podczas kwarantanny

Wykonanie czynności możliwe będzie, nawet jeżeli właściciel posesji niezgadzający się na wejście, odbywa w tym miejscu obowiązkową kwarantannę z powodu zakażenia koronawirusem. Wówczas jednak działania wymagają konsultacji z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.

Natomiast po dokonaniu napraw czy usunięciu awarii, winien powstać szczegółowy protokół dokumentujący przeprowadzone czynności (w 3 egzemplarzach). Pracownicy zaangażowanego zakładu mają też obowiązek powiadomić właściciela posesji o zakresie prac i  usunąć ewentualne szkody. A jeśli złamali wcześniej zabezpieczenia, muszą na powrót zabezpieczyć nieruchomość przed dostępem niepowołanych gości.

To dość istotny problem na wsi i w mieście, szczególnie że właściciele posesji (choćby w obawie przed szkodami) niechętnie wpuszczają na swój teren ekipy energetyków, spółek gazowniczych, telekomunikacyjnych czy wodociągowych. Często też usytuowanie urządzeń przesyłowych jest  przedmiotem sporów, które nierzadko kończą się na sali sądowej. W normalnych warunkach gospodarze domagają się np. ustanowienia służebności gruntu i opłat za prawo wstępu. D tej pory, do wejścia na ich teren w celu usunięcia awarii, potrzebna była decyzja administracyjna, a jej uzyskanie możliwe było po dowiedzeniu, że zaplanowane prace są konieczne np. ze względów bezpieczeństwa. Teraz jest inaczej i warto o tym wiedzieć.

Tekst przygotował: Robert Gorczyński
Źródło: MSWiA
Foto: Pixabay

Tarcza antykryzysowa nie dla rolnika?

 

Tarcza Antykryzysowa – jakie rozwiązania dla rolnictwa?

 

Redakcja
Redakcja
Przygotowujemy dla Was zawsze najświeższe wiadomości z branży rolniczej. Newsy, wydarzenia, relacje, opinie. Widziałeś coś ważnego? Chcesz się z nami czymś podzielić? Napisz na adres redakcja@agroprofil.pl

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników