poniedziałek, 4 marca, 2024
spot_img

W pow. gnieźnieńskim pojawiły się wilki. Gmina prosi mieszkańców o ostrożność

spot_img

Wilki w Polsce, stają się coraz bardziej odważne. Regionem, gdzie ich populacje jest szczególnie duża jest Podkarpacie, co przynosi za sobą pewne wyzwania zarówno dla rolników, jak i lokalnej społeczności. W ostatnich dniach mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego zostali poinformowani o obecności tych drapieżników w okolicy. Skłoniło to władze gminy Niechanowo do wydania ostrzeżenia dla swoich mieszkańców.

Wilki w gminie Niechanowo

Na stronie internetowej gminy Niechanowo zamieszczono ostrzeżenie, że „w związku z pojawieniem się wilków należy zachować szczególną ostrożność, zwracając uwagę zwłaszcza na bezpieczeństwo dzieci”. Gmina wyjaśnia, że wilki w zasadzie unikają kontaktu z ludźmi, a w przypadku, gdy zbliżają się do zabudowań, zazwyczaj dzieje się to w nocy. Chociaż same z siebie stronią od kontaktów z człowiekiem, warto jednak pamiętać, że te dzikie zwierzęta mogą zachowywać się nieobliczalnie, zwłaszcza jeśli są wystraszone, chore lub zranione. 

Gmina prosi mieszkańców o nie karmienie wilków, staranne zabezpieczenie resztek jedzenia w pojemnikach na śmieci oraz zabieranie pozostałości jedzenia, jeśli przebywają w lesie. Również apeluje się, aby nocą trzymali swoje psy i koty w zamkniętych pomieszczeniach lub dobrze zabezpieczonych kojcach, a jeśli wyprowadzają psy na spacer do lasu, to tylko na smyczy.

„Przypominamy, że wilk jest w Polsce gatunkiem chronionym i za zabicie lub skłusowanie wilka grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności” – uczuliła w komunikacie gmina.

źródło: epoznan.pl

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x