piątek, 23 lutego, 2024

Rynek żywca wieprzowego: Chwilowy oddech ulgi dla hodowców

spot_img

Obniżki cen skupu żywca wieprzowego chwilowo zwolniły. Ostatnie informacje z rynku żywca wieprzowego w krajach unijnych, takich jak Niemcy, Belgia i Holandia, pokazują boczny trend cenowy. Jakie stawki obecnie oferują zakłady?

Sytuacja zdaje się stabilizować

W Danii, zanotowano wzrost cen skupu żywca wieprzowego o 3 eurocenty, co sugeruje pewne ożywienie na rynku. Jednak obserwowano spadki cen we Francji (-5₵) i Hiszpanii (-4₵) z W Niemczech, gdzie wcześniej obawiano się nadmiaru dostaw świń rzeźnych, obecnie sytuacja zdaje się stabilizować. Dostawy żywca z powodzeniem zaspokajają zapotrzebowanie zakładów mięsnych, co przekłada się na stałą cenę VEZG w 43. tygodniu na poziomie 2,10 €/kg. Warto również zauważyć, że na ostatni dzień października i pierwszy dzień listopada w Niemczech przypadają dni świąteczne. Niemniej jednak, przetwórcy mięsa nie spodziewają się znacznego wzrostu cen.

Na rynku panuje duża niepewność

 W listopadzie spodziewane są pierwsze pozytywne impulsy sprzedaży mięsa wieprzowego związane z zamówieniami świątecznymi na grudzień. Mimo to na rynku panuje duża niepewność, a wysokie koszty przechowywania mięsa sprawiły, że zapasy zakładów mięsnych pozostają na niskim poziomie. W związku z tym, realizacja nowych zamówień będzie wymagała większych dostaw żywca.

Ceny świń w Polsce

Na rynku krajowym ceny skupu żywca ustabilizowały się w ubiegłym tygodniu na poziomie 9,40-9,45 zł/kg w klasie E. Korzystny kurs złotego do euro zachęca niektórych przetwórców do importu wieprzowiny z Niemiec. Pojawiło się trochę więcej optymizmu. Warto jednak zaznaczyć, że sytuacja rynkowa może ulegać zmianom, więc nie pozostaje nic innego niż obserwować bacznie rynek.

źródło: POLPIG

spot_img

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x