wtorek, 27 lutego, 2024

Wskaźnik rocznego tempa inflacji spadł w październiku do 6,5%

spot_img

Według wstępnego raportu GUS (z 31.10.2023) ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku o 6,5% (8,2% we wrześniu) w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku.

Jest to kolejny (ósmy) miesiąc ze spadkiem rocznego tempa inflacji, która swój szczyt (18,4%) osiągnęła w lutym.

Oznacza to, że wrześniowy wskaźnik rocznej inflacji jest najniższy od ponad dwóch lat. Zwykłe finalny odczyt inflacji zgadza się ze wstępnymi danymi, ale tym razem dane w finalnym odczycie mogą wzrosnąć za sprawą silnych wzrostów cen na stacjach paliw w końcówce października. Dane  GUS są zbliżone do oczekiwań analityków.

Wysoka baza i sztucznie zaniżone ceny paliw obniżyły inflację w skali roku

Spadek tempa rocznej inflacji wynika nadal głównie z wysokiej bazy, ponieważ w październiku 2022 roku notowaliśmy gwałtowny wzrost cen (17,9% w skali roku).

Kolejną przyczyną tak dużego spadku rocznej inflacji  (nawet deflacji w skali września) były mocno zaniżone przez PKN Orlen ceny paliw!

W skali 2 lat ceny we wrześniu wzrosły aż o 24,4%!

Wstępne dane GUS pokazują, że w skali roku ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły  w październiku o 7,9% r/r, nośników energii wzrosły o 8,3%, ale ceny paliw do prywatnych środków spadły o 4,4%.

Okres stabilizacji cen w skali miesiąca się zakończył

Złą informacją jest to, że ceny całego koszyka towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w październiku w ujęciu miesięcznym o 0,2%, Skończyła się więc seria kilku miesięcy, gdy w ujęciu miesięcznym mieliśmy stabilizację, a we wrześniu wręcz deflację (we wrześniu średnie ceny były niższe o 0,4 proc. niż w sierpniu).

W ujęciu miesięcznym, ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 0,4%, nośników energii wzrosły o 0,2%, ale paliwa potaniały o 4,2% w porównaniu do września (efekt kampanii wyborczej w którą włączył się Orlen).

Źródło: GUS

spot_img
Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x