wtorek, 18 czerwca, 2024
spot_img

Rolnicy w pułapce biurokracji. Pilnie potrzeba zmian w przepisach

spot_img

Wybór odpowiedniego materiału siewnego stanowi kluczowy aspekt w procesie produkcji rolnej. W ostatnich latach pojawiły się jednak problemy związane z dostępem do dopłat do kwalifikowanego materiału siewnego. Rolnicy, starając się o wsparcie de minimis w rolnictwie, często napotykają na bariery i niejasności.

“Pomoc wojenna” vs “pomoc de minimis”

Istota problemu tkwi w skomplikowanych zasadach składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany. Zgodnie z przepisami, rolnicy muszą dołączyć faktury zakupu materiału siewnego wystawione od dnia 15 lipca roku poprzedzającego złożenie wniosku do dnia 15 czerwca roku złożenia wniosku, pod warunkiem, że materiał ten został zużyty w tym okresie do siewu lub sadzenia.

Tutaj pojawia się problem – wielu rolników, którzy złożyli wnioski w sierpniu bieżącego roku, dowiedziawszy się, że mogą otrzymać wyższe wsparcie korzystając z tzw. „pomocy wojennej,” wycofali swoje wnioski o przyznanie dopłaty de minimis. Okazało się jednak, że wymagane jest jedynie dołączenie faktur VAT, a nie faktur zakupu materiału siewnego. W efekcie wielu rolników ryzykuje utratę jakiegokolwiek zwrotu za materiał siewny, który został zużyty w procesie produkcji.

Zdaniem samorządu rolniczego i Krajowej Rady Izb Rolniczych, konieczne jest pilne wprowadzenie zmian w przepisach. Warunki otrzymania pomocy związanego z materiałem siewnym powinny być takie same jak w przypadku wsparcia de minimis. To oznacza, że rolnicy, którzy złożyli wnioski na podstawie jednego systemu, nie powinni być penalizowani za korzystanie z innych form wsparcia. 

źródło: WIR

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz
Tomasz
7 miesięcy temu

Tomasz 1984

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

1
0
Would love your thoughts, please comment.x