piątek, 31 maja, 2024
spot_imgspot_img

Mszyce zagrażają zbożom i rzepakowi – Alarm!

spot_img

W ostatnim czasie można zaobserwować pojawiające się na wschodzących zbożach oraz rzepaku mszyce. Obserwowane osobniki mszycy to mszyca brzoskwiniowo- ziemniaczana, mszyca zbożowa i mszyca czeremchowo – zbożowa. Mszyce posiadają aparat gębowy kłująco-ssący. Szkodliwość mszyc polega na wysysaniu z roślin soków przez co je osłabiają, jednak od kilku lat mszyce są też wektorami wirusów roślinnych.

Do najszerzej rozpowszechnionych wirusów w Polsce na zbożach należy BYDV, czyli wirus żółtej karłowatości jęczmienia. Inne przenoszone na zboża wirusy to wirus żółtej mozaiki jęczmienia oraz wirus karłowatości pszenicy. Do porażenia zbóż wirusami dochodzi w momencie nalotu mszyc na rośliny. Wirusy trafiają do roślin wraz z śliną owadów

Mszyce – zwalczanie

Problemem w zwalczaniu mszyc okresie jesiennym jest mała ilość zarejestrowanych insektycydów. Rejestrację do zwalczania mszyc w okresie jesiennym w wybranych zbożach posiada Alstar 100 EW, Ammo Super 100 EW, Fury 100 EW, Minuet 100 EW, Rage 100 EW i Titan 100 EW zawierające pyretroidy.  Mszycę w innych uprawach oraz kolejnych fazach rozwojowych (najczęściej od początku fazy liścia flagowego do dojrzałości mlecznej) można zwalczać za pomocą innych substancji czynnych.  Pyretroidy powstały w oparciu o występujące np. w chryzantemach pyretryny, które oddziałują na układ nerwowy. Wadą pyretroidów jest ich wysoka podatność na promieniowanie UV i pH cieczy roboczej.  Dodatkowo ich działanie ogranicza warstwa chityny, która jest budulcem zewnętrznym stawonogów, do których są zaliczane mszyce.

Adiuwanty w zwalczaniu mszyc

Wraz ze stosowanymi w zwalczaniu mszyc insektycydami warto zastosować jeden z dostępnych na rynku adiuwantów. Insektycydy, szczególnie pyretroidy i fosforoorganiczne są wrażliwe na wysokie pH wody, która bardzo często jest w Polsce zauważalne. Wysokie pH wody sprawia, że insektycydy ulegają procesowi hydrolizy czyli rozpadu. Zanim wykonamy zabieg podczas przejazdu na pole część insektycydu ulega rozpadowi. Rozwiązaniem jest zastosowanie jednego z adiuwantów obniżających pH cieczy jak Stablix pH, Support pH.

Zastosowanie wielofunkcyjnego adiuwantu Entomax pH-

Korzystniejszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wielofunkcyjnego adiuwantu. Jest nim Entomax pH-, który obniża pH ciecz do wartości 5,3-5,9 zapobiegając rozkładowi insektycydów, obniża napięcie powierzchniowe cieczy, dzięki czemu lepiej ona pokrywa roślinę i znajdujące się na niej owady. Dodatkowo redukuje zmywanie i posiada filtr UV zapobiegający rozkładowi pod wpływem promieniowania pyretroidy. Entomax pH- stosuje się w dawce 0,75 l na każde 100 l wody.

Mszyce zagrażają zbożom i rzepakowi

Napisz komentarz

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników