środa, 17 lipca, 2024
spot_img

Ukraińska produkcja zbóż spadnie o przynajmniej 1/3, a zapasy gwałtownie wzrosną

spot_img

Trwająca wojna sprawi, że zbiory zbóż na Ukrainie będą w tym roku znacznie mniejsze niż zwykle. Ukraiński Związek Handlowców Zbożem (UGA) prognozuje produkcję pszenicy na poziomie 19,2 mln ton (spadek z rekordowych 33 mln ton w 2021 r.), kukurydzy – 26,1 mln ton (spadek z 37,6 mln ton w ubiegłym roku) oraz jęczmienia – 6,6 mln ton (10,1 MMT w roku ubiegłym).

UGA prognozuje, że ukraiński eksport zbóż w nowym sezonie może osiągnąć 30 mln ton, w tym 10 mln ton pszenicy i 15 mln ton kukurydzy. Jednocześnie UGA   zauważa, żę obecne możliwości eksportowe nie pozwolą przekroczyć 18 mln ton w sezonie 2022/23.

Zdaniem UGA zapasy zbóż na koniec sezonu 2022/23 mogą osiągnąć rekordowe 25 mln ton z powodu gwałtownego załamania eksportu, a w najgorszym scenariuszu mogą wzrosnąć do 43 mln ton.

Stąd tak ważne jest odblokowanie ukraińskiego eksportu drogą morską nad którym pracuje teraz ONZ wspólnie z Turcją. Rosja deklaruje w ostatnich dniach chęć współpracy w tym zakresie, ale jak zwykle może się skończyć tylko na deklaracjach.

Jednak same rozmowy o odblokowaniu eksportu z Ukrainy i ułatwieniu eksportu z Rosji wywołały lawinę wyprzedaży kontraktów zbożowych i gwałtowne spadki cen na przełomie maja i czerwca.

Kukurydza – prognozy zbiorów, zużycia i zapasów dla Ukrainy (według FAO):

Pszenica – prognozy zbiorów, zużycia i zapasów dla Ukrainy (według FAO):

Andrzej Bąk
Źródło: UGA, FAO

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Strefa wiedzy

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x