sobota, 20 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Jak przygotować sieczkarnię CLAAS Jaguar do zbioru kukurydzy?

spot_img

Połowa sierpnia to czas w którym rolnicy i przedsiębiorstwa usługowe zaczynają myśleć o zbliżających się zbiorach  kukurydzy na kiszonkę. W jaki sposób przestawić sieczkarnie z zbioru traw na zbiór kukurydzy, o czym pamiętać aby uzyskać maksymalną wydajność oraz jak zapewnić bezpieczeństwo sobie jak i maszynie? Postaramy się  przybliżyć państwu te zagadnienia na podstawie sieczkarni CLAAS Jaguar.

Modyfikacja obudowy i ustawień walcy wciągających

Na wstępie należy zaznaczyć że producent odradza serwis na własną rękę, obecnie maszyny marki CLAAS są niezwykle zaawansowane technicznie i tylko wykwalifikowany serwisant jest w stanie przygotować sieczkarnię w taki sposób aby uzyskać wysoką wydajność oraz zminimalizować ryzyko awarii. Głównym zadaniem z którym muszą się zmierzyć serwisanci jest przygotowanie zespołu wciągania a taki sposób aby bardziej agresywnie pobierał ściętą kukurydzę oraz aby pobrane już kolby nie wypadły zaraz po ich wciągnięciu. Dlatego też konieczne jest zamontowanie plastikowych listew zabezpieczających górny walec przed kamieniami. Kolejnym krokiem jest montaż osłony pod walec detektora metalu , brak tej osłony umożliwił wypadanie kamieni podczas zbioru traw, jednak teraz jej brak powodował by gubienie kolb.  Aby umożliwić sprawne wciąganie kukurydzy oraz zachować wymaganą długość cięcia należy w odpowiedni sposób ustawić sprężyny dociskające walce.

Przygotowanie bębna nożowego

W tym kroku serwisanci zaraz po demontażu dna bębna nożowego przechodzą do ustawiania stalnicy oraz montażu noży. Dzięki temu zabiegowi uzyskamy długi czas eksploatacji oraz  prawidłowe parametry cięcia. Po zamontowaniu wszystkich elementów niezwykle istotne jest aby za pomocą specjalnego urządzenia dokonać pomiaru odstępu stalnicy od noży zapewniając równy odstęp gwarantujący prawidłowe cięcie. Po tych wszystkich zabiegach pracownik serwisu dealera CLAAS zamontuje w odpowiedniej odległości od noży oczyszczone dno bębna nożowego i ustawi blachę prowadzącą. Prawidłowo wykonany zabieg umożliwi odpowiedni przepływ sieczki w kierunku Corn-Crackera.

Zgniatacz ziarna w sieczkarni Class Jaguar

Bardzo ważny jest dobór rodzaju zgniatacza ziarna w zależności od przeznaczenia ciętej kukurydzy. Konieczne jest poddanie kontroli stanu walców oraz odpowietrzenie układu regulacji odstępu między nimi, a także sprawdzenie nominalnego odstępu walców. Na samym końcu należy pamiętać aby podpiąć układ elektryczny oaz układ smarowania. Brak smarowania błyskawicznie doprowadzi do zniszczenia podzespołu.

Kalibracja wyrzutu sieczki

Na odpowiedni wyrzut sieczki wpływ mają dwa elementy: przyspieszacz wyrzutu oraz tunel wyrzutowy. W pierwszym po za ustawieniem wymaganej wielkości szczeliny, watro także zastosować zębate łopatki wyrzutowe. Duże ilości sieczki wymagają większej siły wyrzutu, łopatki zębate są pod tym kątem bardziej efektywne od gładkich. Z kolei przy regulacji tunelu wyrzutowego skupiamy się przede wszystkim na długości tunelu względem szerokości przyrządu tnącego.

Montaż przystawki do kukurydzy

Po podłączeniu przystawki do zbioru kukurydzy do sieczkarni CLAAS Jaguar, serwis wykona także kilka czynności regulacyjnych. Do owych czynności będą należeć: regulacja skrobaków talerzy, rozdzielaczy oraz nakładek rozdzielających kukurydzę. Nie należy zapominać również o kontroli noży tnących.

CEBIS

Po wykonaniu wszystkich czynności mechanicznych, serwis zajmie się kalibracją wszystkich parametrów sieczkarni. Sprawdzeniu i ustawieniu będą podlegać między innymi:

Wybór i kalibracja przyrządu roboczego, kalibracja CRUISE PILOT, wstępne ostrzenie noży tnących i ustawienie odstępu stalnicy, kalibracja tunelu wyrzutowego i wiele, wiele innych.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x