środa, 29 maja, 2024
spot_imgspot_img

Kwarantanna COVID-19 u norek

spot_img

Do konsultacji społecznych trafił projekt zmiany przepisów w sprawie reagowania na zagrożenie występowaniem COVID-19 w hodowlach norek. Autorem projektu nowelizacji dotychczasowych przepisów jest Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a zmiana ma charakter złagodzenia obostrzeń, które wprowadzono w grudniu ubiegłego roku.

Obecnie tylko likwidacja

Przypomnijmy: obecnie obowiązujące przepisy przewidują bezwzględną i bezzwłoczną likwidację stada w przypadku stwierdzenia w gospodarstwie ogniska zakażenia SARS-CoV-2 u norek. Decyzję o tym podejmuje właściwy terenowo powiatowy lekarz weterynarii. W świetle obowiązujących przepisów nie ma też żadnej możliwości stosowania rozwiązań alternatywnych.

Kwarantanna będzie możliwa?

Na obecnym etapie MRIRW poddał pod konsultacje możliwość zastosowania kwarantanny jako alternatywy do całkowitej likwidacji stada w przypadku stwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 u norek.

Zgodnie z definicją kwarantanny uznaną przez Głównego Lekarza Weterynarii, tego rodzaju forma działań polegać  będzie na odosobnienia, strzeżeniu i obserwacji norek w ognisku choroby. 

Czy to szansa dla hodowców?

Takie rozwiązanie może dopomóc w złagodzeniu napięcia pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i organizacjami oraz środowiskami skupiającymi hodowców norek, które wielokrotnie apelowały już do Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministra Rolnictwa Grzegorza Pudy o zmianę przepisów. Argumentem były nie tylko idące w miliony straty finansowe związane z wybijaniem stad, groźba bankructwa wielu gospodarstw funkcjonujących w oparciu o kredyty, ale też duże trudności w odtwarzaniu potencjału stad norek hodowanych przy zachowaniu specjalnych zasad doboru osobników. 
Po konsultacjach społecznych projekt musi zyskać akceptację  Rady Ministrów (Rządu) RP. 

Źródło: MRIRW

Robert Gorczyński
Robert Gorczyńskihttps://agroprofil.pl/
Działa na styku: instytucje, organizacje, problemy rolników. Zafascynowany etosem pracy rolnika, tradycjami i kulturą polskiej wsi.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x