czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Światowe ceny przetworów mlecznych powróciły w lutym do trendu wzrostowego

spot_img

Indeks cen przetworów mlecznych FAO wynosił w lutym średnio 120,0 punktów, co oznacza wzrost o 1,3 punktu (1,1 procent) w porównaniu ze styczniem, ale był to poziom o 18,6 punktu (13,4 procent) niższy od wartości z analogicznego miesiąca ubiegłego roku. Światowe ceny przetworów mlecznych powróciły do trendu wzrostowego (trwającego od października ub. roku) po symbolicznym spadku w styczniu.

W lutym najbardziej wzrosły ceny światowe masła, do czego przyczynił się wyższy popyt importowy ze strony odbiorców z Azji i sezonowo spadająca produkcja mleka w Oceanii.

Jednocześnie ceny mleka pełnego w proszku nadal, choć powoli, rosły, głównie za sprawą zwiększonego popytu importowego, zwłaszcza z Chin, co zostało częściowo skompensowane spadkiem cen w Unii Europejskiej.

Ceny odtłuszczonego mleka w proszku pozostały stabilne, ponieważ wzrost cen w Oceanii został prawie skompensowany niższymi cenami w Unii Europejskiej, w dużej mierze odzwierciedlającymi niższy popyt na import z regionu ze względu na wyższe koszty wysyłki i opóźnienia w transporcie wynikające z konfliktu na Morzu Czerwonym.

Międzynarodowe ceny sera również nieznacznie wzrosły, ponieważ zainteresowanie zakupami w Azji zwiększyło się w obliczu niższych zapasów w Unii Europejskiej.


Indeks cen artykułów mlecznych od stycznia 2018 roku:

Źródło: FAO

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x