czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Kukurydza i nasiona oleiste podrożały w minionym tygodniu

spot_img

Tydzień kończący się 8-go marca był wzrostowy dla giełdowych notowań kukurydzy i nasion oleistych. Techniczne odbicie notowań w Chicago, a w ślad za amerykańskimi kontraktami też w Paryżu, było efektem zamknięcia części krótkich pozycji przez inwestorów spekulacyjnych przed publikacją comiesięcznych prognoz USDA.

Fundusze spekulacyjne kupowały kontrakty na kukurydzę i kompleks sojowy

W Chicago inwestorzy finansowi posiadają bardzo dużą pozycję krótką netto (przeważają sprzedane kontrakty) w trzech głównych kontraktach (pszenica, kukurydza, soja), czyli obstawiają spadek cen. Jednak zawsze miesięczne raporty USDA niosą ze sobą ryzyko pojawienia się nieoczekiwanych danych, tym razem większych cięć produkcji w Ameryce Południowej. Skłoniło to niektórych spekulantów do odkupienia krótkich pozycji, czego efektem były ubiegłotygodniowe wzrosty notowań kukurydzy, kompleksu sojowego oraz rzepaku. Dodatkową zachętą do kupowania był fakt, że wspomniane towary ruszyły w górę z poziomów najniższych od 2020-21 roku.

Opublikowany w piątek raport USDA okazał się neutralny dla rynku

Prognozy USDA dla Ameryki Południowej zmieniły się tylko w minimalnym zakresie. W Argentynie produkcja kukurydzy w sezonie 2023/2024 wzrosła o 1 mln ton do 56 mln ton, podczas gdy zbiory soi pozostały na niezmienionym poziomie 50 mln ton. W Brazylii produkcja soi w sezonie 2023/2024 spadła o 1 mln ton do 155 mln ton, podczas gdy zbiory kukurydzy pozostały na niezmienionym poziomie 124 mln ton.

Unijna i amerykańska pszenica zaliczały w minionym tygodniu 3,5-letnie minima

Cena pszenicy na giełdzie Euronext-Paryż (Matif) z terminem dostawy w maju 2024 r (najbardziej płynny) osiągnęła w minioną środę na zamknięciu sesji najniższy od 3,5 roku poziom, wynoszący 188,5 euro/t. Podobnie sytuacja wygląda na giełdzie w Chicago, gdzie pszenica SRW wybiła w dół z dłuższego okresu konsolidacji (-4,5% w środę), by zamknąć dzień ceną 5,21 usd/b (seria marcowa) – najniżej od października 2020 roku.

W końcówce tygodnia unijny kontrakt na pszenicę z dostawą w maju podrożał o kilka euro (do 193,5 eur/t), by zamknąć tydzień zyskiem 2 euro. Jednocześnie termin na marzec (obrót kończy się 11.03.2024) zamknął tydzień najniżej od sierpnia 2020 roku (182,5 eur/t).

W Chicago tylko lekkie odbicie notowań pszenicy w piątek zmniejszyło tygodniową stratę do bardzo dużego poziomu -6%

Cały czas o światowych cenach pszenicy decyduje olbrzymia podaż taniego ziarna z basenu Morza Czarnego. Eksport pszenicy z Federacji Rosyjskiej według szacunków SovEkon wyniósł w lutym 3,8 mln ton (3 mln ton w lutym 2023 r.). W tym samym czasie (luty) Ukraina wyeksportowała 2,55 mln ton (o 60% więcej niż w lutym 2023 r.).

Wprawdzie wyjątkowo niskie ceny uaktywniły importerów, to jednak oczekują oni na dalsze spadki. Pokazał to ubiegłotygodniowy przetarg GASC. Egipt – II po Chinach importer pszenicy na świecie – anulował zakup, gdy okazało się, że ceny ofertowe na pszenicę nie spadły odpowiednio mocno.

Wzrosty na rynku kompleksu sojowego i canoli podbiły wycenę unijnego rzepak

W Paryżu rzepak (seria najbliższa) zamknął piątek ceną 423,25 eur/t po wzroście o blisko 10 euro w skali tygodnia. W odbiciu notowań unijnych nasion sprzyjają ostatnie wzrosty za oceanem i słabsze perspektywy nowej produkcji w UE.  Według Strategie Grains tegoroczne zbiory rzepaku w UE będą o 8% niższe (r/r) i wyniosą tylko 18,3 mln ton.

Okresowe zmiany notowań najbliższej serii kontraktu:

RZUT OKA NA WYKRESY (zamknięcie z 08.03.2024):

Giełda w Paryżu:

Giełda w Chicago:

Źródło cen: CBoT, Euronext-Paryż

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x