środa, 24 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Technologia rolnictwa precyzyjnego a efektywne zarządzanie nawożeniem

spot_img

Nowoczesne technologie nie tylko usprawniają procesy, ale także pozwalają osiągnąć oszczędności czasu i pieniędzy. W tym kontekście, zmienne dawkowanie nawozu oraz oprysk precyzyjny stają się kluczowymi elementami, które podnoszą poziom efektywności gospodarstwa.

Efektywne zarządzanie nawożeniem dzięki nowoczesnym technologiom rolniczym

Oczywistą sprawą jest, że nawożenie gleby to kluczowy zabieg, mający znaczący wpływ na plony uzyskiwane w kolejnych miesiącach. Jednakże, jest to także istotny element w rocznym budżecie gospodarstwa. Zmienne dawkowanie nawozu oraz precyzyjny oprysk stają się coraz bardziej niezbędne, zwłaszcza w kontekście rosnących cen surowców. Dodatkowo, przepisy prawne nakładają na producentów rolnych coraz większe wymagania dotyczące świadomego stosowania środków oraz raportowania o ich zużytych ilościach.

Czynniki te znajdują odbicie w ekonomice gospodarstwa – dzięki zastosowaniu takich nakładów jak: nasiona, środki ochrony roślin i nawozy dokładnie tam, gdzie są potrzebne. Połączenie technologii rolnictwa precyzyjnego i narzędzi do zarządzania analitycznego zapewnia nowy poziom zrozumienia i dokładności w gospodarstwie. To z kolei ważny krok dla rentowności.

AutoTrac – podstawa efektywnych zabiegów rolniczych

Większość procesów rolniczych wymaga wielu przejazdów, często po tych samych polach i ścieżkach. Wprowadzenie systemu naprowadzania AutoTrac, z opcją Turn Automation, może znacząco zredukować nakłady, uszkodzenia upraw oraz koszty związane z nasionami i nawozami. System ten minimalizuje powtarzalność tras przejazdu po polach, co prowadzi do mniejszego zużycia paliwa, efektywniejszej pracy maszyn rolniczych oraz zmniejszenia zmęczenia operatora.

Niesamowita precyzja (ok. 2,5 cm) dzięki odbiornikowi StarFire w połączeniu z płynnością przekazywania danych przez system JD Link pozwalają budować nowe cyfrowe kompetencje rolników. Dzięki sygnałowi SF-RTK lub RTK można szybciej rozpocząć pracę po przyjeździe na pole i skorzystać ze 100% lepszego pokrycia przy znacznie zmniejszonych efektach zacienienia. Używanie całego systemu prowadzi także do realnej oszczędności aż 5% paliwa przez ograniczenie nakładek oraz efektywnej pracy na uwrociach.

Niezależne testy potwierdzają, że zastosowanie AutoTrac przekłada się na niższe koszty nawet o 8 proc. przy jednoczesnym wzroście wydajności aż do 14 proc. Dane zbierane w John Deere Operations Center stanowią solidną podstawę do świadomej analizy i planowania pracy. Intuicyjny dashboard oraz dostępność różnorodnych danych pozwalają na świadome planowanie działań, uwzględniając unikalne cechy każdego pola.

HarvestLab 3000 – precyzyjne nawożenie naturalne

Wspomaganiem w bieżącej wiosennej pracy może być także czujnik HarvestLab 3000. Jego instalacja w wozie asenizacyjnym umożliwia świadome dawkowanie nawozów naturalnych. Precyzyjność tego urządzenia, potwierdzona testami DLG, gwarantuje równomierne aplikowanie składników gnojowicy do gleby. Dodatkowym atutem jest możliwość wykorzystania tego czujnika w różnych maszynach rolniczych, takich jak sieczkarnie, kombajny czy mobilne laboratoria.

Kolejne kroki w precyzyjnym zarządzaniu rolnictwem

Ważnym aspektem efektywnego nawożenia jest także zbieranie szczegółowych danych, które stanowią fundament do świadomego podejścia do procesów rolniczych. Odbiornik StarFire, używany podczas uprawy pasowej czy wysiewu, rejestruje dokładną lokalizację każdej sekcji roboczej narzędzia. Dane te automatycznie zapisywane są w John Deere Operations Center i wykorzystywane przez AutoPath, tworząc dokładne linie naprowadzania.

Korzystając z technologii AutoPath, możliwe jest skonfigurowanie maszyny do właściwego punktu początkowego podczas zbiorów, co minimalizuje uszkodzenia upraw. Wspomniana technologia umożliwia także oszczędność czasu poprzez automatyczne tworzenie linii naprowadzania, co eliminuje potrzebę ręcznej konfiguracji.

Wpływ technologii na wydajność rolnictwa

Badania przeprowadzone we Francji potwierdzają znaczący wpływ nowoczesnych technologii rolnictwa precyzyjnego na wydajność.

Potwierdzają to badania przeprowadzone we Francji. Według danych Arvalis – Institut du Végétal, produktywność obecnych odmian rośnie o 1,2 proc. rocznie, co oznacza przyrost od 0,10 do 0,14 t/ha w przypadku kukurydzy na ziarno i od 0,13 do 0,18 t/ha w przypadku kukurydzy na kiszonkę. Tym samym z mniej niż 100 000 roślin/ha można uzyskać ponad 13 ton ziarna. Obecne wczesne odmiany wymagają od 5 000 do 10 000 roślin/ha mniej w porównaniu do odmian z początku lat 90. XX wieku.

źródło: informacja prasowa

Agro Profil
Agro Profil
Magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez redaktorów rolników. Praktyczne podejście do problemów jest dla nas najważniejsze. Agro Wydawnictwo powstało w styczniu 2016 roku i od tego czasu regularnie przekazuje polskim rolnikom wiedzę ułatwiającą prowadzenie nowoczesnego gospodarstwa. Każdego roku Magazyn Agro Profil uczestniczy w wielu wydarzeniach branżowych - między innymi Agro Show, Agro Tech Kielce, Polagra Premiery, Agro-Park, Targi Książki i wielu innych. Wydawnictwo współpracuje z wieloma pracownikami naukowymi takich placówek jak np. Instytut Ochrony Roślin, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czy też Politechniki Bydgoskiej.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x