czwartek, 18 kwietnia, 2024
spot_imgspot_img

Produkcja rzepaku w UE powinna spaść w tym roku

spot_img

Analitycy Strategie Grains obniżyli prognozę produkcji rzepaku w Unii Europejskiej w tym roku do 18,3 mln ton, czyli o 0,1 mln ton mniej niż poprzednia prognoza i o prawie 8% mniej niż w roku ubiegłym.

Biorąc pod uwagę prognozowane ograniczenie produkcji rzepaku w większości krajów UE, szczególnie w Rumunii i Polsce, Unia Europejska będzie zmuszona zwiększyć import, w tym z Ukrainy i Australii. Eksperci Strategie Grains przewidują ponadto, że dostawy z tych dwóch krajów będą ograniczone ze względu na ich niewystarczającą dostępność.

Jednocześnie szacunki produkcji słonecznika w UE w 2024 r. praktycznie się nie zmieniły, analitycy pozostawili go na poziomie 10,7 mln ton (+9% za rok), a soi – 3,1 mln ton (+ 8% rocznie).

Eksperci zauważyli także, że w tym sezonie problemy z nawigacją na Morzu Czerwonym utrudnią import australijskiego rzepaku i spowodują wzrost jego zakupów w Kanadzie.

Produkcja rzepaku w UE-27 (w tys. ton):

Źródło: Reuters. KE

Andrzej Bąk
Andrzej Bąk
Pochodzę ze wsi położonej na Lubelszczyźnie. Wykształcenie zdobyłem na studiach rolniczych w Olsztynie i Lublinie (ekonomika rolnictwa), oraz w Wyższej Szkole Menedżerów (doradztwo inwestycyjne i analiza finansowa). Pracowałem przy tworzeniu Warszawskiej Giełdy Towarowej S.A. (WGT S.A.) przy udziale ekspertów z giełdy w Chicago. Aktualnie prowadzę portal internetowy e-WGT - Internetowa Giełda Rolna należący do WGT S.A. Na co dzień zajmuję się analizą rynków rolnych i paliw.

Napisz komentarz

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Podobne artykuły

Bieżący Agro Profil

spot_img

Śledź nas

Ostatnie artykuły

Pogoda dla rolników

0
Would love your thoughts, please comment.x